Aastakokkuvõte 2015

Aastakokkuvõte 2015

Pärimuspidu Baltica ettevalmistused 2015


Rahvusvahelise Pärimuspidu BALTICA 2016 ettevalmistused said hoo sisse juba alates 2015. aasta kevadest. Aasta jooksul enne suurt pärimuspidu toimuvad kõigis Eesti ajaloolistes paikkondades kohalikud eelpeod, kus selle kandi pärimuskultuuriga tegelevad muusikud, tantsijad, jutuvestjad peavad ühiselt pidu või tähistavad mõnda tähtpäeva. Sel viisil esitletakse uhkustundega oma isiklikku ja paikkondlikku pärimust ning kantakse seda edasi. Pidusid külastavad ka folkloorieksperdid, kes annavad kohalikele korraldajatele ja tegijatele tagasisidet, kaardistades maakonna hetkeseisu ja seades silma jäänud suurepärased pärimuskultuuri esindajad teistele eeskujuks.

 

2015. aasta jooksul toimus kokku 17 eelpidu üheteistkümnes maakonnas ja mitu pidu ka Tallinna linnas. Kohalikel pärimuspidudel osales 81 rühma, kellest uusi kooslusi oli lausa 71, lisaks veel 20 üksikisikut. Kokku sai 1781 pärimuskultuuri huvilist inimest, nende seas ka 657 last ja 154 noort. Suure naistehulga tasakaalustamiseks osales eelpidudel ka mehi, rõõm, et sel aastal koguni 337 meest. Mitmed eelpeod seoti rahvakalendri tähtpäevade pidamisega nagu urbepäev Võrus, jaanipäeva eelne vähemusrahvuste laulupäev Eesti Vabaõhumuuseumis, Järvamaa jõulufolk Paides. Tuleval aastal on ees veel vähemasti 8 eelpidu, osaletakse huviga ka naabermaakondade pidudel.

 

Baltica soovib nüüd ja tulevikus pühenduda rahvakalendri tähtpäevade kombestiku hoidmisele, kasutamisele ja pärimuskultuuri esile tõstmisele just pühade ajal. Pärimuspeo BALTICA 2016 teemaks on jaaniaeg kui meie kõige suurem suvepüha ning suur ühisosa meie naabrite Läti ja Leeduga, kellega koos 1987. aastal sai ühisele folkloorifestivalile alus pandud.

 

Lisaks eelpidudele soovitakse ka laiemalt kutsuda inimesi pidama oma jaaniaega pärimuslikumalt ehk ühistegevuse kesksemalt, hoidma meeles loodust ja esivanemate kombeid, väärtustama jaanipüha kui hingelise ja kultuurilise jõu varumise aega.

 

Selleks korraldab Eesti Folkloorinõukogu Koolituskeskus pärimuskoolitusi "Minu kodupaiga pärimuslik jaanipäev". Koolitusi on toimunud üheteistkümnes maakonnas, kus osales 219 inimest. Koolitused koosnesid alati kolmest osast ja neid viisid läbi erinevad pärimuskultuuriga tegelevad professionaalid - jaanipäeva üle-eestilistest põhimõtetest ja paikkondlikest eripäradest kõnelesid Ahto Kaasik, Helgi Põllu, Ene Lukka-Jegikjan; jaani- ja suvelaulude praktikume viisid läbi Koidu Ahk, Timo Kalmu, Helen Kõmmus, Astrid Nõlvak, Mari Sarv, Taive Särg, regilauluansambel Silmaline ning Pärimuspeo BALTICA 2016 sisu tutvustasid korraldajad Krista Sildoja, Kati Taal ja Siim Sarv.

 

Ühiselt kaardistati koolitustel unistuste jaanipäev, mida soovitakse edaspidi ka oma kodukohas, kogukonna või perekonnaga ette võtta. Virumaa koolitusel osalejate unistused jaaniõhtu tegemistest olid järgmised:

  • Ühine olemine jaanitule ääres perega või väiksema seltskonnaga
  • Ühine laulmine, tantsimine ja mängimine
  • Rituaalsed toimingud tervise ja õnne tagamiseks - näiteks tulle ohverdamine, loitsulaulud tule ääres, allikal käimine
  • Saunas käimine ja saunavihtade tegemine
  • Üheksast eri liiki taimest kimpude või pärgade tegemine
  • Elav muusika, pillimees või pillimehed seltskonna keskel
  • Ühine jaanitoidulaua katmine kodust kaasa võtud toidupoolisega ja ühine söömine
  • Kiikumine külakiigel
  • Jaanitulelised võiksid olla rahvarõivastes

Loodetavasti on selliselt kirjeldatud unistuste jaaniõhtuid Eestimaal 2016. aastal rohkem kui seni.

 

Alates 2016. aasta jaanuarist algab registreerimine juunikuisele Baltica pärimuspeole ja jätkuvad ettevalmistused rahvusvahelise pärimuspeo korraldamisega. Kokkulepped mitmete väliskülalistega on juba sõlmitud, kes tulevad meile tutvustama ka enda suvise pööripäeva kombeid ja kultuuri. Uhkusega tutvustame külalistele siis juba kõik üheskoos Eesti pärimust ja kutsume nad külla Eestimaa kaunitesse kohtadesse, päris jaaniõhtutele.

Aastakokkuvõte 2015
Aastakokkuvõte 2015
Reliable technical systems make enormous difference in what is the best web hosting and it is sure-fire choice. I don't think it is trivial question, because the best web hosting companies truly matters when you have website with heavy load. Sweet knowledge about web companies hosting top find click here for UK web hosting it is about best website hosting companies and reliable services, which guarantee 100% of best offers everyday usage is really what matters. Therefore see companies hosting web provider and find your way. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |