Baltica jõudis küladesse ja õuedele üle Eesti

Baltica jõudis küladesse ja õuedele üle Eesti
LÜÜ-TÜRRi väekad mehed olid kohal kõigil Baltica päevadel
Baltica jõudis küladesse ja õuedele üle Eesti
Vanamõisa jaanipühal kõlasid jaanilaulud nii meilt kui mujalt

Pärimuspidu Baltica jõudis paljudesse küladesse ja õuedele üle Eesti

 

Rahvusvaheline pärimuspidu Baltica toimus Eestis kümnendat korda ja jõudis 2016. aastal rohkematesse paikadesse kui kunagi varem. Pärimuspidu täitis oma eesmärgi, tuues tähelepanu pärimuslikule jaaniajale ning koos kõigi piduliste panusega peeti ühtehoidvad ja ehedad külapeod.

 

Baltica pärimuspidude märksõnad olid pühalikkus, mõnus kulgemine ja esivanemate pärandist rõõmu tundmine, mitte tänapäeval üha rohkem võimust võttev peokultuuri tarbimine ja korrektne esinemine. Pärimuspidu saab teoks kõigi pidulistega koos, kus võivad toredad tegevused paralleelselt toimuda ja vastastikku pilli mängida, kasvõi vaid enda rõõmuks. Kuid Baltica pärimuspeod ei jätnud ühtegi osalejat külmaks - elamusi jagus nii Mooste kui ka Vanamõisa pärimuspäevadele ning pärimuslikel jaanikutel üle Eesti. Pidulisi oli Moostes ja Vanamõisas kokku üle 1300 inimese, lisaks 36 Eestimaa jaaniõhtu osalejad. Pärimuspidu Baltica puges põue suurele hulgale inimestele. Rõõm oli kaasata Baltica tegevusse palju uusi inimesi.

 

Baltica peo sisujuht ja Mooste pärimuspäeva vedaja Krista Sildoja võtab peo kokku: "Ilus unistus sai teoks. Mooste mõis muutuski ehtsaks pärimuskülaks, nagu varasemalt välja hõiskasime. Endalegi üllatusena sai populaarseimaks atraktsiooniks mõisaõuele maha laotatud põhuhunnik, kus möllasid nii lapsed kui täiskasvanud. Spontaansed tansimised, laulmised ja pillimängud värvisid Mooste pärimuspäeva imeliseks, lisaks kokku lepitud ülesastumistele. Kõik see annab tunnistust, et loodus- ja külakeskkonnast järjest enam kaugenevad inimesed vajavad ka seesugust olemist, kasvõi mingi aja tagant. Suurimad tänusõnad imeilusa ilma ja heade inimeste eest."

 

Lisaks kõikjalt kokku tulnud Eesti osalejatele oli Baltica pärimuspeol külas ka kümme vägevat ja ehedat kollektiivi välisriikidest: Guusiast, Šveitsist, Soomest, Poolast, Valgevenest, Venemaalt, Ukrainast, Leedust ning kaks kollektiivi Lätist. Väliskülalistele korraldati Eestis enne ja pärast peopäevi ka ekskursioone Lõuna-Eesti erinevatesse paikadesse, kõige enam olid nad vaimustunud Taevaskojast. Koos lauldi Taevaskoja kaljude all vägevalt. 2016. aastal oli põhiline soov kolida Baltica pealinnast välja looduslikku keskkonda, uutesse kohtadesse. Mooste on pärimuspeo pidamiseks ideaalne paik, kuna seal on olemas suurepärane kohalik taristu, aktiivne kogukond, Mooste Rahvamuusikakool. Põlva maakonnas on pärimuskultuur väga hoitud ja tugevad traditsioonid esindatud. Eesti Folkloorinõukogu tõstab neid paiku uhkusega esile.

 

Rahvusvaheliste suhete juht Kati Taal ütleb: "Väliskülaliste kõige suuremat elamust pakkusid kohalikud jaaniõhtud, kus sai näha ehedat külaelu, väga kauneid Eestimaa paikasid ning vahetult suhelda ja pidutseda koos kogukonna lauljate, tantsijate ja pillimeestega. Samuti meeldis väliskülalistele Baltica Pärimuspeo formaat, mis võimaldas näha ka teiste piduliste etteasteid, saada osa nende tantsudest ja pillimuusikast ning pidutseda koos. Ukraina etnofolk ansambli Guda juhendaja Viktoriya sõnul on väga vähe neid festivale, kus kollektiividel on võimalust ühiselt teineteise tantse ja laule õppida ning seda kõike loomulikus peokeskkonnas. Baltica Pärimuspidu tõi kokku kõik rahvused ja kultuurid, jättes kõrvale poliitika ja suure maailma mured. Nõnda laulsid üksteise laule ühises sõprusringis Ukraina ja Venemaa naised, Gruusia mehed tantsisid koos poolakatega krakovjakki ja soomlastega kadrille, Valgevene ja Eesti karmoškamängijad õppisid üksteise lugusid ja tantsutasid koos Moostes pidulisi."

 

24. juunil, Vanamõisa jaanipäeva tähistama koguneti pärastlõunal, peale pikka ja imeliselt sumedat jaaniööd, mil sai tõepoolest suve valgeima aja kõrghetke nautida. Jaanipäeva Vanamõisas veidi küll takistas lakkamatu vihmahoog, kuid pärimuspidu sai väärikalt peetud. Baltica Vanamõisa peo juhid Birgitta Tints ja Leanne Barbo võtsid pidulisi vastu laulu ja torupillimänguga, abilisteks pereliikmed - vanaemast lastelaste ja pisikeste lastelastelasteni. Peo alguses toimus ühine jaanilaulude laulmine, kus nii Eesti osalejad kui ka väliskülalised kordamööda oma kandi suve aja laule eest võtsid. Kõik said laulikute abil rahvalaule tulest, jaaniööst, tantsimisest, kiikumisest ja saunatamisest kaasa laulda. Samuti on Vanamõisa külaselts ja Vanamõisa Vabaõhukeskus muutunud toredaks paigaks Tallinna lähedal, kus ehedaid rahvakultuuri sündmusi pidada.

 

Järgmisel aastal toimub Baltica festival Leedus ja seejärel Lätis, Eesti pärimuspidudel on väike paus, ent loodetavasti saab alustada Baltica eelpidudega taas aasta enne suurt pidu, et kohalike kogukondade ehedaid koosolemisi ja tähtpäevade tähistamisi oleks Eestis veelgi rohkem. Balticat korraldab Eesti Folkloorinõukogu, tänavu koostöös Mooste Rahvamuusikakooli ja pärimuskultuuri edendajatega üle Eestimaa. Baltica festivali läbiviimist Eestis toetab Kultuuriministeerium.

Baltica jõudis küladesse ja õuedele üle Eesti
Gruusia Cheveneburebi, leelokoor Madara' ja peojuht Krista Sildoja Põlva Talurahvamuuseumis jaanipeol
Baltica jõudis küladesse ja õuedele üle Eesti
Constructive approach to web building needs also what is the best web hosting to be well established. I don't think it is trivial question, because which web hosting is best truly matters when you have website with heavy load. It is definitely knowledgeable company, which makes choice extremely lucrative best website hosting companies find which is good hosting provider it is interesting because which web hosting UK companies they describe is really informative and in depth overview of systems finally, it is the place for reaping full knowledge about hosting UK web companies with couple of simple articles. Great find indeed! top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |