Eestimaa jaaniõhtud

Eestimaa jaaniõhtud

Baltica pärimuslikud jaaniõhtud


Jaanitule ajal karjuti ja hõisati kogu aeg. Kui ühelt jaanitulelt karjuti: "Jaan, uu!", siis pidi teise küla rahvas kindlasti vastama. Nii karjuti varahommikuni. (Setu)


Kui varasemalt on Baltica folkloorifestivali raames korraldatud maapäevi maakondade keskustes ning võetud neid ette suurelt ja löövalt, siis tänasel päeval Pärimuspidu Baltica on pööranud oma pilgu veelgi rohkem maale, pigem isegi metsade ja külade keskele. Millal oleks aga seda veel parem teha kui suve tähtsaimal pühal, rikkaliku rahvapärimusega jaaniajal?

 

Koguneme ühiselt külaväljakule, seljas kõige kaunimad rahvarõivad, küla pillimees mängib rahuloleva ilmega lõõtsa, kõigil meist on kaasas piknikukorv koduste küpsetistega ja käes on puuhalg või oksaraag jaanitule jaoks. Rõõm on kohata naabreid, sugulasi ja uusi tuttavaid, laulda ühisel jõul üks tõeliselt väekas regilaul, tuletada üheskoos meelde tantsusammud ja õppida midagi uut meisterdama. Koos ettevalmistades ja koos tehes oleme tugevamad, hoiame armsaid traditsioone ning tunneme tõelist sidet koduga, loodusega, oma rahvaga. Milline soe tunne, et selliseid unistuste jaaniõhtuid on Eestimaal rohkemgi veel!

 

Pärimuspidu Baltica soovis leida need kogukonda ja pärimust hoidvad tegijad ja kohad, kes tahavad ise kaasa lüüa, anda oma panus Baltica toimumisele Eestis ning tõsta uhkusega esile oma paikkonda. Tänu aktiivsetele külavanematele, kultuuritöötajatele, folkloorirühmadele jõuab tänavu Baltica pärimuspidu toredatesse taludesse, küladesse, õuedele, mägedele ja parkidesse. Ja kui uhked nimed - Undva, Keava, Juula, Juba, Kurla, Pääsna, Kääpa, Lüllemäe ja nõnda edasi. Kõik Eesti maakonnad on esindatud ja kokku andis meile endast teada 36 eriilmelist jaanipidu.

 

Need ehedad jaaniõhtu kogukonnad avavad ka kõigile teistele huvilistele oma külaplatsid ja õuealad ning kutsuvad kaema oma paikkonna kombeid ja rikastama koosolemist. Enamik neist pakuvad nagu Baltica pärimuspidugi tasuta või isikliku osaluspanusega õhtuid, mis on suunatud pere kõigile põlvkondadele. Olulisel kohal on ühiselt peo ettevalmistamine ja jaanitule süütamine, tule tegemisele oma panuse andmine ja ühistegevustes osalemine. Üllatuslikult on suurel osal jaaniõhtute seltskondades olemas mõni Jaani-nimeline, kes kindlasti tule süütab või on selleks mõni muu tore kogukonna tava.

 

Kõige levinud komme on lillepärgade meisterdamine ja kandmine jaaniõhtul, samuti on tähtis ümber tule 3 korda käimine hea õnne toomiseks, ka jaanivihtade tegemine ja ravimtaimede kogumine. Jaaniõhtul loovad pärimuslikku meeleolu erinevad ansamblid ja esinejad, tõstes au kohale rahvamuusika ja pillilood. Baltica folklooriliikumist esindavad nii Eesti laulu- ja tantsukollektiivid, üksikesinejad kui ka vähemusrahvused ja väliskülalised.

 

Tutvuge nende imeliste kogukondade ja nende tegemistega, leidke inspiratsiooni enda jaaniõhtu pärimuslikumalt pidamiseks või võimalusel külastage neid!

 

Jälgige kõigi jaaniõhtute tegemisi Baltica FB Eestimaa jaaniõhtute leheküljel!

 

Jaaniõhtud saad leida ka Eestimaa kaardilt!

Eestimaa jaaniõhtud
However I found out, that most reliable are those providers which do not advertise much. See best hosting web companies and discover best companies. I don't think it is trivial question, because web companies hosting top truly matters when you have website with heavy load. I also dicovered, that it is important for regaining confidence, see companies hosting web UK original click here for UK web hosting leads me always to new understanding what is a web hosting service so sometimes operator mostly for long time use. I used what is web hosting service for myself and suggest also for you. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |