Helge elamus Vetepere küla suvistelt

Helge elamus Vetepere küla suvistelt
Helge elamus Vetepere küla suvistelt

Helge elamus Vetepere küla suvistelt

 

Kokkuvõte folkloorieksperdilt Kai Tingas

 

Kevadiselt tuulisel ja päikselisel päeval oli meeldiv võimalus sõita Vargamäele osa saamaks vahvast suviste pühade üritusest. Toredal kiigeplatsil kogunesid Järvamaa pärimusest hoolivad inimesed, et koos lustida ning elustada vanu kombeid.

 

Eriline oli asjaolu, et nii rühmad kui muud peolised tegid kõike kaasa loomulikult ja heatujuliselt. Kui lauldi regilaule, siis iseenesest mõistetavalt laulsid kõik kaasa. Muudes paralleelselt toimuvates tegevustes jaguneti oma huvi ja soovi järgi.

 

Sundimatus õhkkonnas kogunesid nii noored kui vanad. Külavanem „sopsutas“ kõik külalised värske kaseoksaga üle ja soovis head. Lõõtsanaised Kaja&Kaja tekitasid piduliku tunde. Vahva oli tõdeda, et selle piirkonna inimesed olenemata vanusest endid väga koduselt tundsid. Kiik liikus enamuse ajast ja kandis erinevas vanuses kiikujaid.

 

Kava alguses said kõik osalejad eestlauljatega (Kaja Kraav ja Tiit Tammleht) „Loomise“ lugu ning külavanema eestvõtmisel „Suure tamme laulu“ laulda. Klassikalise regilaulu laulmisel kergitamist reeglina ei tehta. Külavanema tervitus avas omakorda suvistepüha ning võidigi erinevaid selle püha tegevusi kaasa teha.

 

Omapärased olid munaveeretus mängud, mida mängiti Aune Suve ja Kristi Kirsi juhtimisel. Moodustati tüdrukute ja poiste võistkonnad, kes siis omavahel mõõtu võtsid. Muuseas veeretati, loobiti ja tassiti tooreid kanamune. Mõnes mängus kasutati siiski ka puust treitud mune.

 

Kuigi mängulusti jätkunuks kauemaks, otsustati väikese kontserdiga edasi minna. Väga hea üllatuse tegid Arhailised mehed (noored mehed), kes asusid vestma lugusid ja veeretama regilaulu. Eeslaulja ja juhendaja Urmo Kütismaa sütitas ka kõiki kuulajaid kaasa laulma.

 

Väga eriline etteaste tuli aga Vargamäe noortelt. Nende regikava „Kiigel“ oli tõeline pärl. Tegemist oli rahvalauluseadega ja lapsed suutsid seda väga oskuslikult ning kõrgetasemeliselt ette kanda. Nende juhendaja Kaja Kraav ütles, et lastele (6.-9. klass kohalikust koolist) meeldib väga regilaule laulda ning pärimuseüritustest osa võtta.

Tekkis mõte, et siin oleks olnud suurepärane võimalus kiigelaule laulda julgelt kohe kõrval oleval kiigel. Oleks selle õige kiigelaulude laulmise tunde kätte saanud.

 

Suurepärased eestvedajad ja tõelised eeskujud teistele Kaja Kraav ja Aune Suve tänasid kõiki osalejaid ning kinkisid mälestuseks toredast päevast võtmehoidja, millel Baltica 2016 logo peal.

 

Kui lavale tulid jälle Arhailised mehed, võeti nad nalja ja naeruga vastu. Kohe asuti ka ühislaulmise juurde. Peale kolmandat laulu arvati, et aeg on tuli süüdata. Leila Joosepson võttis eest „Tulesõnu“ laulda. Külavanem Tiit Tammleht süütas tule ja ühislaulmine võis jätkuda.

 

Usun, et kõik, kes sellel kevad-suvisel kiigeplatsil kokku olid tulnud, said just endale midagi meelepärast nautida, sest tegemist-kuulamist-vaatamist oli tarbeks.

 

Mulle jäi sellest õhtupoolikust meeldiv mälestus ja teadmine - kuni on tahtmist ning soovi; kuni on inimesi, kellele lähevad korda meie esivanemate kombed - seni kestab ka meie pärimuskultuur.

Helge elamus Vetepere küla suvistelt
Helge elamus Vetepere küla suvistelt
It's definitely not about low price of best hosting website companies but more related to trustworthy services. I was really not looking cheapest provider, but tried to find indication of companies hosting web provider reliability. However I found out, that most reliable are those providers which do not advertise much. See web hosting company and dicover best companies. Technical information is sometimes hard to understand, but this site is easy reading about web hosting companies, for article West Midland web hosting in the UK I read it two times and understood best site hosting much better. Now I have also broader info about best offers after reading this article, I know much better the best hosting site and may suggest ideas about best web site hosting even to my friends. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |