Jaanik

Jaanik

Pühitseme jaanikut rõõmsalt ja mõnusalt

Ahto Kaasik

 

Jaanipäev (ka suured päevad, suvine päevapesa, leedupäev, jaanik) on kesksuve püha. Käes on  aasta pikimad päevad ja imelisemad ööd, mil kogu loodus on täidetud võluväega. Kohe-kohe käänab päev ja valge aeg hakkavad jõulude poole lühenema.

 

Esivanemad on öelnud, et jaaniöö on suur rõõmupüha, mil kogu loodus ja kõik inimesed peavad saama valgustatud. Seda hetke esivanemate kombel pühitsedes saame osa looduse imest ning laadime end tervise ja hea väega. Jaanituli on koosloomine. Kaasake sellesse varakult oma pereliikmed, sõbrad ja kogukond. Otsige üles ja julgustage tule ääres esinema koduküla pillimehi ja eestlauljaid.

 

Pühademeeleolu loomine algab kodus. Varuge-valmistage pühadetoidud, mille hulgas on aukohal juust, sõir, kodujuust, kama, jogurt, jäätis ja muud piimaroad.  Pühadetoidud on ka munad, kodused saiad, leivad ja pirukad ning rannas kalaroad. Jaanijook on õlu ja kali.

 

Esivanemad on pidanud tuld kui sellist pühaks, kuid eriti püha on jaanituli. Tehke tulekoht aegsasti korda. Tulepuud seadke kokku alles mõned päevad varem, et linnud sinna pesa ei teeks. Tulle pange üksnes puid, oksi, kände jm taimset ollust. Et lõket oleks hõlpsam süüdata, seadke selle sisse peentest puudest, laastudest ja kasetohust hakatus. Tulekoha võib ümbritseda maasse pistetud kaseokstega. Kaskedega ehitakse samuti kiik.

 

Koristage enne tulele minekut toad ja peske põrandad. Tooge tuppa kased ja lilled, samuti  ehtige nendega oma sõiduk. Põimige saunavihta 9 liiki lilli ja käige saunas. Pange selga pidurõivad, kui on siis rahvarõivad. See on ju aasta tähtsaim püha. Võtke korvides ja kaunites nõudes kaasa pidusöögid-joogid, toitude alla valge lina ning istumise alla tekk. Ja tule jaoks peab igaüks kaasa viima kasvõi ühe raokese.


Tule süütamine on sündmus. Vanasti on piduõhtu hakatuseks läidetud ridva otsas väike tõrvapütt, ehk kutsesõnn, mis annab kogunemiseks märku. Minge tulele võimalikult pikk maa jalgsi. Kui rahvas on enamjaolt kohal, võiks jaanilõkke  süüdata vanem lugupeetud inimene. See on pidulik hetk, mille saateks sobib pillimäng ja laul.

 

Vana tava on käia kolm korda päripäeva ümber tule, et suurendada selle mõju. Enne söömaasumist on perenaised andnud tulele jaanikahja ehk andi, natuke igast söögist ja joogist. Toidu jagamine tulega pühitseb pidusöögi ja -õhtu.

Sööge, jooge, olge rõõmsad, hüpake üle tule ja hõisake julgesti, sest seegi on jaaniõhtu pühitsemine. Pidage vaid meeles, et tuli ei salli purjus ega kurja inimest. Jutustage vanu lugusid ja pärimusi, mõistatage, laulge, mängige murumänge, kiikuge, mängige pilli ja tantsige.

Nautige selle imelise öö hääli, värve ja lõhnu. Otsige tule- ehk jaaniusse ning minge lähimale allikale silmi pesema. Enne koitu peske end rohule langenud kastega. See muudab kauniks ja kaitseb haiguste eest.

Jaanik
Jaanitule tervistav mõju. Võhanduveere, Põlvamaa Foto Aasa Liiv
Jaanik
For me it was very hard to find forthright company web companies hosting top because all these breaking ground news in this field. If I Googled about best website hosting companies then all these results came from commercial companies, but not any overviews which would have been easy to understand. The link is generally describing best web hosting website, for reaching absolutely best hosting in the UK new knowledge about hosting UK web companies is cool, specially if servers finally, it is the place for reaping full knowledge about web hosting UK companies with couple of simple articles. Great find indeed! top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |