Saarte laste ja noorte V pärimuspäevad Ruhnus

Saarte laste ja noorte V pärimuspäevad Ruhnus
Saarte laste ja noorte V pärimuspäevad Ruhnus

Saarte laste ja noorte pärimuspäevad Ruhnus

19.-22. mai 2016

 

Kokkuvõtte saarte päevadest tegi osaleja Helje Raaper


Toreda traditsiooni algatajaks oli 2012. a. Kihnu kool. 2013. a. korraldas pärimuspäevad Muhu. 2013 toimetasime meie Saaremaal, 2014 said pärimuspäevad teoks Vormsil ja nüüd siis Ruhnus. Olen ise oma rühmaga kõigist nendest toredates päevadest osa võtnud ja olnud ka  üks paljudest korraldajatest. Osavõtjate arv on olud ikka 100-120 ringis.

 

Pärimuspäevade esimesel lõkkeõhtul moodustati erinevate koolide õpilastest uued rümad ja iga rühm sai loosi tahtel ülesande ühe eesti loomamuinasjutu lavastamiseks. Tekst anti kätte ja lavastada tuli pantomiim. Teised pidid ära arvama, mis muinasjutuga on tegemist. Lõpuks esineja rühm tegi muinasjutust väikese kokkuvõtte. Õpetajad olid samuti jagatud kahte rühma ja mina osalesin lavastuses „Hunt vaderiks”. Lõkkeõhtu jätkus ühises laulumängu- ja tantsuringis.

 

Teisel päeval tutvusime Ruhnu safaril põhjalikult saare vaatamisväärsustega (kirikud, muuseum, tuletorn, Limo rand - laulvad liivad, Korsi talu jt.) Pärastlõunasel maastikumängul tuli kasutada safarilt kogutud teadmisi ja olid ka huvitavad praktilised ülesanded (tunda taimi, teha sõlmi jne). Laupäeva hommikupoolikul toimusid põnevad õpitoad: tutvumine ruhnu rahvarõivastega, puutööõu (iga päevadest osavõtja tegi endale medali), kangakudumine (iga soovija  kudus vaipa oma triibu), ruhnu rahvamuusika ja laul (õpiti ruhnu laule ja tantse).

 

Kontsert Ruhnu kooli õuelaval ja sellele järgnev simman

Iga pärimusrüm või kool astus üles kümneminutilise kavaga.

Ruhnu kool esitas Ruhnu tantsulugusid (rahvapilliansambel: väikekandled, kitarrid, akordion, viiul). Mängisid kõik õpilased ja enamus õpetajaid. Suurepärane, muusikaõpetaja on pannud kahe kooliaastaga kogu kooli pilli mängima.  Esinejad väga loomulikud ja vabad. Pealtvaatajad kutsuti tantsule.

 

Kihnu kooli pärimusrühm  Suarõkõ   tõid välja kihnlaste sidemed ruhnlastega. Vaadata sai väga humoorikat kihnukeelsest lühinäitemänu hülgepüügist. Väga hästi kõlas kihnlaste laul ”Vildo” ja rõõm oli vaadata kahte kihnu tantsu (reilender ja Kihnumaa)

 

Kaali kool esitas legendi Kaali järvest. Legendi jutustasid õpilased ja neli õpetajat mängisid vahele rahapillilugusid (väikekandled, kitarr ja akordion). Kava oli väga hea tervik.

 

Muhu kool - Muhu kivid. Lapsed rääkisid murdekeeles öegende Muhumaa kividest. Väga hästi kõlas väikekannelde saatega „Muhulaste laul”. Tore oli vaadata tantsimas noori reilenderit.

 

Leisi Keskkooli pärimusrühm  - Pill hüüab pinu taga...   Väga hea kõlaga ja tõesti kõiki kuulama panev rahapilliansambel. Esinemisel kasutati seitset erinevat ravapilli (väikekandled, kannel, kitarr, karjapasun, põispill, moldpill, vilepillid, lisaks veel rühmipillid). Pillilugude vahele laulsid mängijad regilaule. Esinemise lõppedes paluti pealtvaatajatel nimetada kõik pillid, mida mängiti ja näidati neid veelkord. See oli väga vahva.

 

Mustjala kooli pärimusrühm Sõluk  - Meri oo ja meri jääb...  Kava alguses kõlas parmupill. Laulsime vanu Mustjala regivärsilisi merelaule ja poisid lugesid pisut murdekeelset mereluulet. Kuna 2016 on merekultuuriaasta, siis ka selline teema valik. Regilauludele kutsusime publikut kaasa laulma ja laul läks hästi käima. Tantsudest tansisime Kalameest (Mustjala variant – K.Toropi ülesk.) ja Mustjala paarisrongi. Paarisrong on Väga väärikas ja ilus tants. Olen ise Sõluki juhendaja ja minu arvates noored esinesid vabalt ja nautisid pidu. Publik oli meiega ühel lainel.

 

Vormsi kool - Meie saar. Sõnalises osas tutvustasid nad oma saart. Laulsid  mitu vana regivärsilist Vormsi laulu ja esitasid  õpilaste endi tehtud regilaulu Vormsi saarest ja koolist tänapäeval. Kaasa lõid ka kõik õpetajad (neid oli vist 7). Lõpuks tantsiti koos „Oiget ja vasembat”. Õpilaste tehtud laul oli huvitav. Rohkem veel võiks edaspidi kasutada ümberütlemist ja algriimi.

 

Prangli kool - Prangli laulud. Õpilased laulsid koos õpetajatega. Hästi vahva oli kuulata Prangli hümni. Toredalt ja vabalt laulis üks väike solist (poiss). Väikese kooli kohta tubli ja omanäoline esinemine.

 

Pärast väikest vaheaega algas simman. Süüdati lõke. Muusikat tegi Karoliina Kreintaal oma kaaslastega. Tantsiti vanu tantse ja lauldi ka laule, mida päeval õpitoas õpiti. Pillineiud olid väga vahvad ja rahvas nautis pidu.

 

Kokkuvõtteks lisan, et pärimuspäevade kontsert andis hea ülevaate meie saarte pärimuse omapärast. Need toredad päevad, millega tegid kihlased ja Kihnu kool algust 2012. a on igati elavdanud meie saarte laste ja noorte hulgas tegelemist ja ka elamist pärimuses. See on väga hea märk. Kiitus ja tunnustus meie saarte pärimusrühmade juhendajatele, õpetajatele, koolijuhtidele.

 

Saarte laste ja noorte V pärimuspäevad Ruhnus
Saarte laste ja noorte V pärimuspäevad Ruhnus
Simple, yet really professionally explained which is the best web hosting companies, I really enjoyed reading it. We found out that company capable of web hosting best companies is worth of mentioning and therefore we publish link here. I think it is enormous difference in web top hosting companies longer see araweb.co.uk top web hosting I am confident, that hosting web top companies is one of the best best offers after long story. I read about web hosting in UK companies and now I know about it much more. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |