Tartumaa

Tartumaa

XI Tartumaa trallam

Koht: Raadi mõisapargis, Narva mnt 177 Tartu

Aeg: 23. juuni 2016
Trallam algab kell 18, lõpeb kell 21. Kell 21-01 Svjata Vatra etteaste.

 

XI Tartumaa trallami kodukülaks on Raadi mõisapark kaheksa tegevusrohke õuega!

 

Avatud kõigile huvilistele
Eri põlvkonnad
Osalemine tasuta
Kanname rahvarõivaid, rahvalikke rõivaid ja igapäevarõivaid

Lisaks korraldajatele toovad jaanitulle halge kaasa ka osalejad. Jaanituli süüdatakse ühiselt lauluga.

Meeleolu loob Eesti-Ukraina folkansambel Svjata Vatra ja Pärimuspidu Baltica poolt väliskülalised Gruusiast ehk ansambel Chveneburebi

Jaanitule ääres:

 • Ühislaulmine
 • Tantsimine pillimeeste saatel
 • Paikkonna pärimuslike jaanilaulude laulmine
 • Laulumängude mängimine
 • Jutuvestmine
 • Mõtisklemine
 • Jõu- ja osavusmängud täiskasvanutele
 • Jõu- ja osavusmängud lastele


Pärimuslikud tegevused:

 • Sõira valmistamine
 • Õitsvate taimedega tutvumine
 • Allikal käimine
 • Jaaniussikeste ja sõnajalaõite valmistamine Käsitööpesas
 • Lillepärgade punumine (7 või 9 eri liiki taimedest)
 • Ennustamine vanarahva kombel
 • Ravimtaimede kogumine (taimede eriline vägi)
 • Sõnajalaõite ja jaaniusside otsimine
 • Jaanikaste kogumine ja sellega enese kastmine
 • Ümber tule 3 korda käimine
 • Jaanitulle ohverdamine
 • Lipu heiskamine
 • Võidutule toomine ja võidupüha pühitsemine

Jätkame jaanipeol Tartumaa trallami nime kasutamist. See on kasutusel juba aastast 1991.
Jaanipäeva keskne oli juba esimene trallam, see oli  22. juunil 1991. Jaanipeo kombestikuga oli seotud ka VIII Tartumaa trallam 21.-22. juunil 2004.

 

BALTICA 2016 motoks on „Baltica poeb põue ja koduküla õue”.


XI Tartumaa trallami kodukülaks on Raadi mõisapark kaheksa tegevusrohke õuega.
On lauluõu ja tantsuõu, jutu- ja lasteõu, allika-, sõira- ja ürdiõu, käsitööõu ja sõbraõu. Tartumaa trallam on pidu, mida iga piduline loob ise.

Lauluõues võtavad lauluviisid üles Õie ja Maarja. Seniks, kuni Jaan jõuab jaanitulele, saab koos laulda nii uuemaid jaanipäeva kui ka iidsemaid suvise pööripäeva laule, sekka mitmeid Lõuna-Eestis tuntud laulumänge.
Tantsuõu on rahvamuusikute päralt. Tantsulembestele on lustakamad rahvalikud tantsulood välja valinud Väägvere külakapell ja pidulisi kutsub tantsule Pärimuskultuuriselts Videvikusära.


Jutuõues on meie rahva ennemuistseid jutte armastav Astrid. Jaaniööl juhtunud põnevate lugude ja muistendite jutustamine, mõistatamine ja ennustamine – seda kõike on jaaniku ääres aastasadu vanemalt rahvalt nooremale rahvale pärandatud.


Allikaõues kuuleme Kristelilt põlvest-põlve tallel hoitud lugusid allikahaldjast, hõbevalgest ja allika hoidmisest, ilust, nooruslikkusest ja tervisest, isegi müstilistest öistest hetkedest, mil vesi võib viinaks muutuda. Kell 18.45 ja 19.45 algavate jalutuskäikudega otsitakse üles mõisapargi allikakohad.


Lasteõu on kõige pisemate piduliste päralt. Mängumurul toimetab Marina, kellega koos saab mängida vana aja lastemänge. Mängida saab viisil, kui mänguasjade poode veel polnud. Jaanipeole kohaselt on mõõdu võtmist nutikuses, osavuse ja rammu katsumist.


Sõira- ja ürdiõues toimetavad Irje ja Sirje.
Irje alustab kell 18.15, 19.15 ja 20.15 jalutuskäikudega, et koos kuulatada, millest taimed jaaniõhtul, sellel imede õhtul, kõnelevad. Irje näitab, millise väega taimi korjaks Metsamoor jaanide ajal kodumurult või pargipuude alt.
Sirjel on palju kõnelda iidsete traditsioonide järgi valmistatud jaanipüha toitudest, mis on maitseelamusteks ka tänapäeval. Peo jooksul valmib sõirakojas ehtne kodune sõir.


Käsitööõue perenaisele Ailile meeldivad esivanemate aja teadmised ja tegemised. Kuuldavasti pole osa linnarahvast kunagi kohanud jaaniussikest või näinud jaaniööl sõnajalaõit. Neisse tasub uskuda, sest jaaniussikesed ja sõnajalaõied iga looja looduna sünnivad kohapeal!


Sõbraõues saab teada, kas meie rahvapärimusse jälje jätnud, jaaniööl viivuks kohtuvad Koit ja Eha, on teada ka teistele rahvastele. Slaavi rahvaste jaaniaja ja suvise pööripäeva kombestikku tutvustavad ukrainlased, valgevenelased ja venelased.


Päikeselisest Gruusiast Tartumaa trallamile saabuvatelt külaliste esituses kogeb palju põnevat, ka kuulsust võitnud mitmehäälset meestelaulu. Külakosti toojaks on folkloorirühm Chveneburebi.

Jaanilaupäeval läidetakse tuled. Tartumaa trallami tuli süüdatakse peo alguses kell 18 mõisapargi kivitsõõris. Süüdatakse vanu kombeid järgides, üheskoos, Miku ja Heleni eestvedamisel. Kui on soovi ja võimalusi, siis võiks Tartumaa trallamile tulles kaasa võtta üks puuhalg, anniks tulele ja soovide täitumiseks enesele. Peo lõpus viiakse see üheskoos alla järve äärde, kus kange tuleloitsuga ollakse osalised Tartu linna jaanitule süütamisel. Järve ääres jätkub lust ja pidu juba eesti-ukraina folkansambli Svjata Vatra lugude saatel.

 

 

Korraldaja: Tiigi Seltsimaja

Kontakt: Tiina Konsen,   53059698

XI Tartumaa trallami plakat (.pdf 4,7Mb).
Tartumaa
Simple, yet really professionally explained web hosting best companies, I really enjoyed reading it. Third argument is that the best website hosting not really hard to grasp, but some background check of particular provider makes it sometimes difficult. Technical information is sometimes hard to understand, but this site is easy reading about hosting UK web companies, learn best web hosting site new knowledge about companies web hosting services is cool, specially if clear understanding that is why I prefer competent companies hosting provider web and it has been worth of doing some research. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   



Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |