Võrratu pärimuspidu Audru lasteaias

Võrratu pärimuspidu Audru lasteaias
Võrratu pärimuspidu Audru lasteaias

Baltica eelpidu "Karjapoiss on kuningas" Männituka lasteaia hoovil


Alates 2000. aastast on toimunud pea igal aastal Audru lasteaia hoovil kevaditi pärimuspidu. „Pidu on üles ehitatud jüripäevase perepeona, mis toetub kohalikule pärimusele ja kus saavad osaleda kõik peolised, lastest vanavanemateni“ tutvustasid pidu korraldajad Evi Vaher ja Anneli Kala.

 

Folklooriekspert ja -õpetaja Grete Tammalu kokkuvõte:

 

Lasteaia hoovile oli üles seatud telk, mille all said pillimehed musitseerida nii, et ei pidanud sõltuma ilmataadi tujudest. Lapsed, vanemad, vanavanemad olid pidevas lustilises tegevuses, mille hulka kuulus ka aegajalt varjualuse alla jooksmine, sest ilmataat arvas, et just nüüd ja praegu vajab Pärnumaa taevast vett.

Vanaema Milvi oli tulnud pajatama vahvaid mälestusi oma lapsepõlvest, ajast mil karjas käidi. Ta jutustas sellest, kuidas karja mindi, kuis sealt tuldi, mis kaasa pandi ja muidugi, missugused olid juhtumused karjas olles. Neid jutte oli palju ning need olid kenasti pikitud laulu- ja tantsulugude vahele.

 

Laulumängudest võtsid osa eri vanuses ja –suuruses kohalolijad, kes Evi Vaheri eestlaulmise järele sõnu ning samme seadsid: „Kes aias“, „Ah, mina lepin sellega“, „Varas“ jt.

Kui Pärnumaa Lõõtsahaigete Seltsi eestvedaja Peeter Joosep lõõtsalugu mängis, oli tantsijatel õuemurul ikka reibas samm. Lõõtsahelide saatel sai keerutada valssi ja polkat, nautida „Kolmepaaritantsu“ ning muude etteastete vahel lihtsalt sõbraga juttu puhuda.

Külalisi oli ka. Külaline lähedalt, omavallamees Teet Killing kelle südameasi on rahvatantsu edendamine, oli kaasa võtnud koolipoisid Aruküla rahvamajast. Koos esitasid nad  mitu mõnusat meeste tantsu, nende hulgas meeleoluka „Pulgatantsu“. Audru pidu oli ülihästi ettevalmistatud ning vaatamata ilmataadi vahelduvatele meeleoludele, ka imearmas.

 

Foklooriekspert ja muusikaõpetaja Ülle Jantsoni elamused:

 

See oli minu üle aegade võrratuim folkloorne üritus, mida külastasin. Kiidan eestvedajaid Evi Vaherit ja Anneli kala, kiidan traditsiooni kandjaid/ülevõtjaid (kohaliku folkloorilegendi Sirje Ossipova väitel toimus esimene selline perepäev 2000. aastal), kiidan osalejaid.

 

Armas oli vaadata, kuidas külmale ilmale vaatamata pisipõnnid emade-isade suunamisel või nendega koos tehes mänguringi astusid. Üks populaarsemaid kaasategemisi oli kindlasti pulgatants – lisaks tantsuringi poistele anti võimalus oma oskused ette näidata kõigil, kel pulk käest löödi. Lisaks Audru noortele naistele olid tantsulusti näitamas ja kaasa tegemas ka Kajaka seltsi väärikad või Pärnu Kesklinna lasteaialapsed.

 

Väga hästi ülesehitatud kavasse oli sisselülitatud ka karjapoisi pilliplokk, mida külalisesinejana demonstreeris ja jutustas tunnustatud rahvamuusik Tarmo Kivisilla. Tarmolgi oli oma pesa, kus väga paljud huvilised endale roopilli valmistada said või eelnevalt kontserdil mängitud pillidega lähemalt tutvuda. Kogu päevale pani punkti kohalike perenaiste „karjapoisi söögilaud“. Mmmm, mitteosalenud muutuvad kadedaks, kui kuulevad, mis seal kõike maitsta sai... Keedukartul soolasilguga, muna- ja roheline maitsevõi leivaga, ravimtee, kama jpm.

 

Kokkuvõtvalt – mina olen tuleval aastal Audrus kohal! Ja kogukonnale – vedage oma naabrid ja naabrite naabrid kaasa sellisest võrratust päevast osa saama! Kindlasti suured tänusõnad korraldajatele ja ka muusikutele - Peeter Joosep eesti lõõtsal ja Anu Kuusk viiulil.

 


Võrratu pärimuspidu Audru lasteaias
Võrratu pärimuspidu Audru lasteaias
Finally I found good backing to my idea about top web hosting companies and was able to do proper research. It is truly remarkable company, which is dedicated to UK web hosting companies and provides top notch services. Sweet knowledge about companies web hosting services for full text recommend this company for UK web hosting leads me always to new understanding companies hosting web provider so sometimes clear system they have well written guidelines of hosting web service and there is tons of great resourceful articles. top map vaata lähemalt sitemap nimekirja kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine ja samuti e-poe tegemine on heaks võimaluseks tooteid tutvustada aga kõigepealt on muidugi vaja veebilehe tegemine ette võtta, vaata lähemalt kodulehe valmistamine kohta Disain aara.ee lehel. Samas on võimalus kodulehtede valmistamise päringut saata. Kui vajad uut kodulehekülge, siis vaata veebilehe valmistamise kohta lähemalt mobiiliveeb lehe tegemise artiklist, kus on toodud ära peamised põhjused, kuidas mobiiliveebi disain aitab kodulehe loetavamaks muuta. fnpage sitemap list
   Eesti Folkloorinõukogu | reg 80007921 | Vene tn 6, 10123 Tallinn | tel (+372) 601 5727 |