Loading

Schedule of Festivities

On May 31st at 12 noon, we will open the Baltica traditional village in Tallinn’s Towers’ Square.

On May 31 at 4 pm – 7 pm, the grand opening concert of the Baltica folklore festival will take place in Tallinn Town Hall Square, preceded by a procession of participating groups from Freedom Square to the Town Hall Square.

The Baltica 2019 International Folklore Festival will take place from May 29 to June 2, 2019. In addition to the tradition village, which will be up from May 31 to June 2 in Tallinn’s Towers’ Square, where participating Baltic groups will showcase their uniqueness in song, through dancing steps and via their workshops, Baltica will visit Põlva Days, Vinni Parish Days and the Sõmeru Rural Life Festival on June 1.

 

International Folklore Festival BALTICA 2019

Estonia

May 29th – June 2nd 2019

 

The International Folklore Festival BALTICA is the biggest festival of authentic folklore in the Baltic States. This year BALTICA will take place for the 32nd time. The ideology of the festival originates from the priorities of the folklore protection of UNESCO. This year the three themes are in focus – folklore of different regions of Estonia, language and festivity.

 

Wednesday, May 29th

The arrival of foreign groups

Welcoming party of the foreign groups

 

Thursday, May 30th

School concerts of the foreign groups near the capital Tallinn

 

Friday, May 31st

12:00              Opening of the Folklore Village at Tornide Väljak (Square of Towers)

15:45              Procession of the participants from the Liberty Square to the Town Hall Square

16:00-18:30   Opening concert of the International Folklore Festival Baltica at the Town Hall Square

19:00              Reception of the Mayor of Tallinn for the foreign groups and guests in the Town Hall

20:00              Dance Club at the Tornide Väljak, dances and songs are taught by local and foreign groups

Saturday, June 1st

11:00-19:00 Folklore Village is open at Tornide Väljak (Square of Towers)

19:00              Dance Club at the Tornide Väljak, dances and songs are taught by the locals and foreign groups

 

“BALTICA comes to visit” – performances of the foreign groups at Lääne-Virumaa (Rural Life Festival at Sõmeru and Vinni Parish Days) and Põlva Days.

 

Sunday, June 2nd

11:00-19:00 Folklore Village is open at Tornide Väljak (Square of Towers)

14:00-16:00   Airing of the Folk Costumes/Picnic in the Folklore Village at Tornide Väljak (Square of Towers) (organized by the Estonian Folk Art and Craft Union)

17:00-19:00   Final concert of the Folklore Festival BALTICA at Tornide Väljak (Square of Towers)

Afterparty

 

OPENING CONCERT (Town Hall Square, Tallinn)

Opening words: Lauri Õunapuu ja Monika Tomingas

Greetings:

The President of the Republic of Estonia Kersti Kaljulaid

The Cultural Minister of the Republic of Estonia Tõnis Lukas

The Major of Tallinn Mihhail Kõlvart

Presenting folklore awards:

Award of traditional culture

Estonian Folklore Council’s award Teotugi

Collection award of Kristjan Torop

Concert:

Juhan Uppin (EST)

Teikas Muzikanti ja Senleja (LV)

Alka (LT)

María Cecilia Astorga Arredondo ja Carlos Eulices Sotomayor González (CHL)

Folk Blaster Society (IND)

Tallinna Seto Leelokoorid: Siidisõsarõ, Sorrõseto ja Sõsarõ (EST)

Röntyskä (EST)

Folklooriklubi Maatasa (EST)

Arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr (EST)

Rahvakunstiansambel Leigarid (EST)

 

SQUARE OF TOWERS MAIN STAGE

31.05

12.00 Opening in Square of Towers main stage. Opening words: Monika Tomingas, Estonian Folklore Council, Susanne Kramer, CIOFF.

Teikas Muzikanti ja Senleja (LV), Alka (LT), Dyvyna (UKR), María Cecilia Astorga Arredondo ja Carlos Eulices Sotomayor González (CHL), Folk Blaster Society (IND).

13.00 Folklooriklubi Maatasa, Leesikad gümnaasiumirühm.

14.00 Seto Lauluselts SORRÕSETO, Seto Laste Kool.

15.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

1.06

11.00 Ärmonikud, ÜKSMÜTS, Folkloorirühm “Vargamäe lapsed”, Meite lapse pillituba, Simmeldajad

12.00 Väägvere külakapell

13.00 Everest Nepal Cultural Group, Mari Kumõl

14.00 Hanila Laulu- ja Mänguselts

15.00 Väike Hellero, Anna Raudkatsi Tantsuselts

16.00 Everest Nepal Cultural Group, Röntyskä

17.00 Karksi-Nuia Kultuurikeskus TIISTELU, Tantsuansambel Tuisuline

18.00 Õiõ Seto’, Seto Folklooriansambel Kuldatsäuk

2.06

11.00 Folklooriansambel Bõliina, Folklooriansansambel Zurba

12.00 Pärnu Spelmanslag, Kuusalu rahvamuusikaansambel “6 alust”

13.00 Arhailised Mehed, Lüü-Türr

14.00-16.00 Rahvarõivaste tuulutamine, korraldab Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit

16.00 Rahvakunstiansambel Leigarid

 

NORTHERN ESTONIA

31.05

12.30 Keila kooli lasterühm

13.30 Reevele

14.30 Rahvatantsurühm Ingliska

1.06

11.30 Röntyskä

12.30 Leesikad 4.klassi rühm

13.30  Udmurdi ansambel “Ošmes”

14.30 Folklooriselts Juhukse

15.30 Tartu Valgevene Selts Spadki

16.30 Lustpilli kandleduo Tamsalust

17.30 Kolkja Bõlitsa

18.30 Lätte Veetallajad

2.06

11.30 Pärnu Ingeri-Soome Folkloorirühm Kullero ja Lasterühm Orvokki

12.30 Rannapõngerjad

13.30 Serebrjanõi rodnik

14.30 Folklooriansambel Bõliina

15.30 Kuusalu rahvamuusikaansambel “6 alust”

16.30 Folklooriansambel Zurba

Harjumaa

31.05

12.00-13.30 Keila kooli lasterühm

13.30-15.00 Rahvatantsurühm Ingliska

1.06

11.00-12.00 Keila kooli lasterühm

12.00-13.30 Leesikad 4. klassi ja 6. klassi rühm

13.30-15.00 Folklooriselts Juhukse

15.00-16.30 Rahvatantsurühm Ingliska

16.30-18.00 Lustpilli kandleduo Tamsalust

18.00-19.00 Lätte Veetallajad

2.06

11.00-12.00 Lätte Veetallajad

12.00-13.00 Rannapõngerjad

13.00-14.00 Rahvakunstiansambel Leigarid

14.00-15.30 Lüü-Türr

15.30-17.00 Kuusalu rahvamuusikaansambel “6 alust”

 

Minorities living in Estonia

31.05

12.00-13.00 Serebrjanõi rodnik

13.00-14.00 Reevele

14.00-15.00 Tartu Valgene Selts Spadki

1.06

11.00-12.30 Röntyskä

12.30-14.00 Udmurdi ansambel “Ošmes”

14.00-15.00 Mari Kumõl

15.00-16.30 Tartu Valgene Selts Spadki

16.30-18.00 Kolkja Bõlitsa

18.00-19.00 Serebrjanõi rodnik

2.06

11.00-12.30 Pärnu Ingeri-Soome Folkloorirühm Kullero ja Lasterühm Orvokki

12.30-14.00 Serebrjanõi rodnik

14.00-15.30 Folklooriansambel Bõliina

15.30-17.00 Folklooriansambel Zurba

Kesk-Eesti piirkonna lava esinemised

 

WESTERN ESTONIA

31.05

12.30 Ärmonikud

13.30 Meite lapse pillituba

14.30 ÜKSMÜTS

1.06

11.30 Tallinna Mulkide Selts ja Tallinna Rahvaülikooli tantsukollektiiv “Eksperiment”

12.30 Karksi-Nuia Kultuurikeskus TIISTELU

13.30 Simmeldajad

14.30 Tallinna Mulkide Selts ja Tallinna Rahvaülikooli tantsukollektiiv “Eksperiment” ja Karksi-Nuia Mokalaat

15.30 Meite lapse pillituba

16.30 Ärmonikud

17.30 ÜKSMÜTS

18.30 Karksi-Nuia Kultuurikeskus TIISTELU

2.06

11.30 Folkloorirühm “Vargamäe lapsed”

12.30 Meite lapse pillituba

13.30 Simmeldajad

14.30 ÜKSMÜTS

15.30 Arhailised mehed

16.30 Ärmonikud

 

Järvamaa

31.05

12.00-13.00 Ärmonikud

13.00-14.00 Meite lapse pillituba

14.00-15.00 ÜKSMÜTS

1.06

12.00-13.30 Folkloorirühm “Vargamäe lapsed”

13.30-15.00 Simmeldajad

15.00-16.00 Meite lapse pillituba

16.00-17.30 Ärmonikud

17.30-19.00 ÜKSMÜTS

2.06

11.00-12.00 Folkloorirühm “Vargamäe lapsed”

12.00-13.00 Meite lapse pillituba

13.00-14.00 Simmeldajad

14.00-15.00 ÜKSMÜTS

15.00-16.00 Arhailised mehed

16.00-17.00 Ärmonikud

 

Mulgimaa

1.06

11.00-12.00 Tallinna Mulkide Selts ja Tallinna Rahvaülikooli tantsukollektiiv “Eksperiment”

12.00-13.00 Karksi-Nuia Mokalaat

13.00-14.00 Karksi-Nuia Kultuurikeskus TIISTELU

14.00-16.00 Tallinna Mulkide Selts ja Tallinna Rahvaülikooli tantsukollektiiv “Eksperiment”

16.00-17.30 Karksi-Nuia Mokalaat

17.30-19.00 Karksi-Nuia Kultuurikeskus TIISTELU

 

WESTHERN ESTONIA AND ISLANDS

31.05

13.30 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

14.30 Tantsuansambel Tuisuline

1.06

11.30 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

12.30 Pärnu Liblika Lasteaed ja huvialakool Jumbo

13.30 Leesikad 6. klassi rühm

14.30 Folkloorigrupp Mesilane

15.30 Ammuker

16.30 Kaasike

17.30 Anna Raudkatsi Tantsuselts

18.30 Rahvatantsurühm Kevade

2.06

11.30 Räämakad ja Lõõtspillihaiged

12.30 Sörvemaa Sörmitsejad

13.30 Pärnu Spelmanslag

14.30 RTS Kaera-Jaan

15.30 Folklooriselts Kunglarahvas

16.30 Leesikad gümnaasiumirühm

 

Läänemaa, Saaremaa ja Pakri

31.05

13.00-15.00 Tantsuansambel Tuisuline

1.06

12.00-13.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

13.00-14.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

14.00-15.00 Sörvemaa Sörmitsejad

15.00-16.00 Ammuker

16.00-17.00 Ammuker/ Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

17.00 – 18.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

18.00-19.00 Tantsuansambel Tuisuline

2.06

11.00-12.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad

12.00-13.00 Vigala Folklooriselts Kiitsharakad/ Sörvemaa Sörmitsejad

13.00-14.00 Sörvemaa Sörmitsejad

14.00-15.00 Ammuker

15.00-16.00 Tantsuansambel Tuisuline

16.00-17.00 Leesikad gümnaasiumirühm

 

Pärnumaa

31.05

12.00-13.00 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

13.00-14.00 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

14.00-15.00 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

1.05

11.00-12.00 Hanila Laulu- ja Mängu Selts

12.00-13.00 Hanila Laulu- ja Mängu Selts/Liblikas

13.00-14.00 Pärnu Liblika Lasteaed ja huvialakool Jumbo

14.00-15.00 Folkloorigrupp Mesilane

15.00-16.00 Folkloorigrupp Mesilane/ Kaasike

16.00-17.00 Kaasike

17.00-18.00 Anna Raudkatsi Tantsuselts

18.00-19.00 Rahvatantsurühm Kevade

2.06

11.00-12.00 Räämakad ja Lõõtspillihaiged

12.00-13.00 Räämakad ja Lõõtspillihaiged/ Pärnu Spelmanslag

13.00-14.00 Pärnu Spelmanslag

14.00-15.00 RTS Kaera-Jaan

15.00-16.00 RTS Kaera-Jaan/Folklooriselts Kunglarahvas

16.00-17.00 Folklooriselts Kunglarahvas

 

SOUTH-EASTERN ESTONIA

31.05

13.30 Väike Hellero

14.30 Folklooriklubi Maatasa

1.06

11.30 Taaderandi tähesõel

12.30 Leelokoor Sõsarõ

13.30 Pärimusrühm Tähelinnud

14.30 Seto Lauluselts Siidisõsarõ

15.30 Kaval käsi

16.30 Kapell Kannel

17.30 Väike Hellero

18.30 Seto Lauluselts Ilolang

2.06

11.30 Seto Folklooriansambel Kuldatsäuk

12.30 Kaval käsi

13.30 Õiõ Seto

14.30 Väike Hellero

15.30 Väägvere külakapell

16.30 Väägvere külakapell

 

Setomaa

31.05

13.30-15.00 Seto Laste Kool

1.06

11.00-12.00 Seto Laste Kool

12.00-13.00 Leelokoor Sõsarõ

13.00-14.00 Õiõ Seto’

14.00-15.00 Seto Lauluselts Siidisõsarõ

15.00-16.00 Seto Lauluselts Siidisõsarõ/ Kapell Kannel

16.00-17.00 Kapell Kannel

17.00 – 18.00 Seto Folklooriansambel Kuldatsäuk

18.00-19.00 Seto Lauluselts Ilolang

2.06

11.00-12.00 Seto Folklooriansambel Kuldatsäuk

12.00-13.00 Seto Folklooriansambel Kuldatsäuk

13.00-14.00 Õiõ Seto’

14.00-15.00 Õiõ Seto’

 

Tartumaa

31.05

12.00-13.00 Pärimusrühm Tähelinnud

13.00-14.00 Väike Hellero

14.00-15.00 Folklooriklubi Maatasa

1.06

11.00-12.00 Taaderandi tähesõel

12.00-13.00 Taaderandi tähesõel

13.00-14.00 Pärimusrühm Tähelinnud

14.00-15.00Pärimusrühm Tähelinnud

15.00-16.00 Kaval käsi

16.00-17.00 Kaval käsi/ Väike Hellero

17.00-18.00 Väike Hellero

18.00-19.00 Väägvere külakapell

2.06

11.00-12.00 Kaval käsi

12.00-13.00 Kaval käsi

13.00-14.00 Väike Hellero

14.00-15.00 Väike Hellero

15.00-16.00 Väägvere külakapell

16.00-17.00 Väägvere külakapell

 

LANGUAGE NESTS

(Square of Towers, Tallinn)

  1.  05

13.00-13.30 – Hindi

13.30-14.00 – Cost Area Language

14.00-14.30 – Lithuanian

14.30-15.00 – Cost Area Language

15.00-15.30 – Sikkimi

 

  1.  06

11.00-11.30 – Spanish

11.30-12.00 – Coast Area Language

12.00-12.30 – Lithuanian

12.30-13.00 – Assami through Sattriya dance

13.00-13.30 – Spanish

13.30-14.00 – Coast Area Language

14.00-14.30 – Assami through Sattriya dance

14.30 – 15.00 – Latvian

15.00-15.30 – Coast Area Language

15.30-16.00 – Seto

16.00 – 16.30 – Latvian

16.30-17.00 – Coast Area Language

 

2.06

11.00-11.30 – Fenno-Ugria presents: erzya language

11.30-12.00 – Fenno-Ugria presents: votic language

12.00-12.30 – Fenno-Ugria esitleb: udmurt language

12.30-13.00 – Fenno-Ugria esitleb: mari language

13.00-13.30 – Fenno-Ugria esitleb: livonian language

13.30-14.00 – Fenno-Ugria esitleb: komi language

14.00-14.30 – Assami

14.30-15.00 – Coast Area Language

15.00-15.30 – Assami

15.30-16.00 – Coast Area Language

 

The Baltica Folklore Festival will visit Põlva Days

The Baltica Folklore Festival will visit Põlva Days to celebrate our local heritage and bring along international visitors participating in what is the largest joint folklore festival in the Baltics.

00 – 17:30 THE BALTICA FOLKLORE FESTIVAL IS COMING TO VISIT. Põlva Central Park.
More information at www.baltica.ee
    • Foreign visitors from Lithuania, Latvia and Chile at the Baltica traditional village.
    • Fashion show of Old Võrumaa folk costumes
    • Open workshops where local masters will introduce the ancient skills and practices of Võru County – come and try it yourself!
    • The folklore groups of Põlva County will introduce folk songs, folk dances, folk games, instrumental music and customs.
    • The dance club “Võru County Dances” along with the folklore ensemble “Maatasa”.

Programme:
11:00 – 15:20 – Workshops where you can see masters in action and also try your hand at ancient skills:
* The Võru language and traditions nest – Activities for the whole family (skill games, circle games, “kiddie bouncing”, cloth dolls making and much more). The Võru Institute, folklore ensembles “Käokirjas” and “Kõivokõsõ”
* Bread baking – Terje Lihtsa
* Indigenous herbs and weaving plant wreaths – Reet Pettai, Süvahavva Nature Farm
* Silver jewellery making and silversmithing – Elo Uibokand
* Weaving rugs on a loom – Maarja Küla Handicraft Workshop
* Virtual exhibition of a smoke sauna and sauna whisk making – Võru Institute
* Traditional woodwork – Indrek Merimaa
* Making traditional spinners and (musical) pipes – Tõnu Lumi
* Ancient flax work. Come and try to wash with the “lipe”! – Põlva Farm Folk Museum
* Traditional animal husbandry (goats, sheep, rabbits) – Sepa Farm, Eve Demitševa

Performances on the park stage:
11:00 Kannel and button accordion students of the Mooste Folk Music School
11:20 Folklore ensemble “Käokirjas”
12:00 Fashion show of Old Võrumaa parish folk costumes
13:00 Chilean folk singers María Cecilia Astorga Arredondo and Carlos Eulices Sotomayor González
14:00 Folklore ensemble “Kõivokõsõ”
14:20 Orava folklore ensemble “Käopojad”
14:40 Folklore ensembles “Madara” and “Velo´”
15:00 Teikas Muzikanti (Latvia)
15:20 – 17:00 The “Võrumaa County Dances” Dance Club along with folklore ensemble “Maatasa”


On the Põlva Days main stage in the central square:
20:00 – 00:00 Põlva Days simman party
Baltica guest ensembles TEIKAS MUZIKANTI (Latvia) and ALKA (Lithuania) will also perform.

Partners: Põlva’s rural municipality, the Põlva Cultural Centre, the Folk Culture Centre, Võrumaa programme and the Cultural Endowment of Estonia’s Põlva County Expert Group.

The Baltica Folklore Festival will visit Sõmeru Rural Life Festival

Main Stage

12.00 Senleja

12.30 Folk Blaster Society

Cultural Yard

13.00 Dyvyna

The Baltica Folklore Festival will visit Vinni Parish Days

 18.00-18.45 International Folklore Festival Baltica quests concert in Roela