KULTUURIRUUMID

Pärimuskülas on oma kodukandi saadikutena kohal Kihnu Kultuuriruum, Vana-Võromaa saatkond, Viru Instituut ja Mulgi Kultuuri Instituut. Astu ligi:

  • R kell 15-20
  • L kell 11-19
  • P kell 11-19

KIHNU KULTUURIRUUM

Kihnlased tulevad oma pärimuskultuuri tutvustama lausa mere tagant. Nende punt on parajalt kirju – kantakse erksaid kihnu riideid, võetakse kaasa pillid, tantsimiseks pannakse jalga mugavad pastlad ja lauldakse juba tee peal hääled soojaks. Eks ikka selleks, et koos mandrirahvaga Kihnu moodi Baltica pärimuspidu pidada. Kaasa pakitakse kohalike meistrite käsitööd ja hõrgutisi, mida on võimalik proovida ja koju kaasa osta. Soovi korral õpetatakse ka Kihnu moodi paelu punuma või mõne meretaguse sõna või väljendi. Tulõ uata järge – kõik ond uõtõt!

MULGI KULTUURIRUUM

Kui soovid saada mulgiks olemise kiirkursust, tule Mulgi Kultuuriruumi alale! Juba kogemustega keelehuvilised saavad hiilata mulgi keeles vestlemisega, end keeleharjustustes proovile panna ning mulgikeelse kirjandusega tutvuda. Algajad võiksid alustada mulgi keele õpitubadest.

Mulgi käsitöö alal saab lihtsalt uudistada, osta kaasa mulgi käsitööd ning osaleda õpitubades – tikkida ja kaunistada riidemarkeritega mulgi mustritega kandekotte, punuda lõngast paelu ja punuda kaaruspaela. Kohalikku pillimuusikat esitavad Kõlavad Karmoškad, julgematel kuulajatel on võimalus endale nimekirjast isegi soovilugu valida. Lauldakse ja tantsitakse kõigile jõukohaseid mulgi laulumänge. Kes on hoolsasti kõik kaasa teinud, peaks end premeerima ühe maitsva kamaampsuga, milleks tuleb ise kama jahvatada ja maitsev suupiste valmis teha.

VANA-VÕROMAA SAATKOND

Võrokesed tulevad pärimuskülla lausa oma saatkonnaga, et “võro värki” tutvustada. Letti lüüakse võrokeste käsitöö, Uma Meki märgiga toidukraam, võrokeelne kirjavara, Vana-Võromaa ja muuseumide tutvustused. Saatkonnas toimuvad ka õpitoad, kus saab õppida võru keelt, proovida näpuosavust käsitöös ja VR prillide abil õnnestub isegi ehtsas suitsusaunas käia. Kindlasti lauldakse võrukeelseid laule, maitstakse sööki-jooki ja vahetevahel kostub sekka ka pillimängu. Suursaadik Rainer Kuuba kutsub kõiki huvilisi saatkonda sisse astuma ja muidugi on oodatud ka need võrokesed, kes juhtuvad samal ajal Tallinnas ja pärimuskülas olema. Vana-Võromaa saatkonna leiad hästi üles võrokeste lipu järgi.

VIRU INSTITUUT

Virumaa rahvas pakub võimalust osaleda MTÜ Maadaam vildist käpiklooma, Ain Aasa paekivi, Eve Aveli süstikpitsi ning Iisaku muuseumi käsitöö õpitubades. Paikkondlikke helisid toovad kuulajateni regilauluansambel Silmaline, Heino Jääger (kandled), Riho Breivel (lõõts) ja Aivar Surva (mandoliin), ansambel Ämmatagused. Virumaa rahvarõivaste ilu tutvustab Kersti Loite ning keelehuvilistel on võimalus õppida Lüganuse murdekeelt Kaja Toikka juhatusel. Kojuviimiseks saab osta Maadaamide käsitööd.