ROHELISEMA JA JÄTKUSUUTLIKUMA BALTICA POOLE  

Pärimus aitab mõista, kes me oleme ja kust me tuleme, aga samavõrra tuletab see meelde, et elaksime kooskõlas oma keskkonna ja ümbritsevate inimestega. Usume siiralt, et parim viis millenigi jõudmisel on katsetamine, osalemine, kogemine. Nii kutsume üles kõiki Baltica sõpru, esinejaid ja külastajaid pöörama pilku selle suunas, milliseid valikuid me pärimuspidu külastades teeme ja millise jalajälje endast maha jätame ning kui hoolivad ja avatud me ka teiste suhtes oleme. Anname eeskuju omaltki poolt!

Trükirõõm olgu üürike, kasutusrõõm kestku kaua 

Oleme nõuks võtnud, et mida vähem trükiseid, seda parem. See tähendab, et kõik festivalikutsed, infolehed ja muu selline on saadetud välja digitaalselt. Kohapeal olles soovitame sinulgi võtta ajakava jälgimiseks kasutusele nutiseade, kiigata suurt plaani infopunkti seinalt või kulgeda sõltumata kavast omas tempos erinevate alade ja tegevuste vahel.

Mida saad sina teha? Haara trükitud festivali voldik ainult juhul, kui sul ei ole võimalik programmi ja ajakava muul viisil jälgida.

Tule ligi! 

Meile on oluline, et pärimuspeost saaksid osa võtta kõik huvilised. See tähendab, et oleme:

  • festivali toimumiskohtadeks valinud paigad, kuhu pääsevad kergesti ligi ka liikumisraskustega inimesed (Tallinna Tornide väljakul asuvasse Lebolasse pääsemiseks ära karda küsida selleks möödaminejatelt abi!);
  • jälginud, et festivalile jõuaks kohale ühistranspordiga, rattaga või jalgsi. Ka meie selleaastased väliskülalised sõidavad teisest Euroopa otsast kohale lennuki asemel bussiga;
  • Baltica pärimusküla Tallinnas katnud lihtsate ja loogiliste siltide ja viitadega;
  • festivali teinud taskukohaseks, võimaldades peaaegu kõikidest tegevustest osa võtta tasuta.

Mida saad sina teha? Tule pärimuspeole jalgsi, ratta või ühistranspordiga. Kui märkad festivalil hätta või segadusse sattunud külastajat, küsi, kas saad abiks olla.

Parem vana kasukas kui uus kuub 

Kui atmosfääri loomine, festivaliala kujundamine ja kaunistamine on tihtipeale suure jalajäljega, siis meie tahame Balticaga tõestada vastupidist – kordus- ja taaskasutades kõike seda, mis juba olemas!

  • Pärimuskülas Tallinna Tornide väljakul leiab rohkelt taimi, aga suurem osa neist on mullapallidega pottides ja liiguvad pärast festivali edasi järgmisi paiku kaunistama.
  • Lebola on teeninud oma nime välja õigustatult – euroalustest istumis- ja pikutamiskohad muudavad mugavamaks Aarete Laekalt saadud vaibad, tekid ja padjad. Needki lähevad hiljem tagasi ja leiavad uuesti kasutust.
  • Kuigi Baltica kujundus võib ajas veidi muutuda, siis kasutame julgelt lavatagustena ka varasema kujundusega seinu.
  • Nõudepesemiseks mõeldud koha oleme ehitanud samuti järelturul leiduvast ja pärast festivali jääb seegi järgmiste pidude ootele.
  • Kel soovi, saab soetada endale Baltica logoga särgi, mis pärit Uuskasutuskeskusest.
  • Spetsiaalselt Baltica jaoks ei osteta ühtegi kujunduselementi – kõik alale jõudev on meie kujundajal laos olemas ja teenib edukalt mitmeid teisi üritusi.

Mida saad sina teha? Tunne end nagu oma kodus – naudi olemist ja hoia oma ümbrus korras!

Ütle, kes on su sõbrad, ja me ütleme, kes oled sina

Baltica korraldamine viib meid kokku paljude organisatsioonide ja ettevõtmistega. Oleme partnereid valides lähtunud sellest, et nad kannaksid meiega samu väärtusi – peaksid oluliseks nii võrdsust, ligipääsetavust kui keskkonda. Nii on näiteks enamus pärimuspeo väliskülalisi majutatud ööbimiskohta, mis ratastoolisõbralik ning kasutab päikeseenergiat ja säästlikke valguslahendusi. Või anname koos Aarete Laekaga uue võimaluse mitmetele tekstiilidele.

Mida saad sina teha? Löö ka sina kõiges kaasa: keeruta jalga tantsuklubis, laula ühes peolauas või regilaulutoas ja meisterda käsitööõpitubades. Ühiselt tegutsedes leiab mõttekaaslasi!

Kõik see silmale nähtamatu

Külapidude võlu peitub ikka nende vahetus loomulikus kulgemises. Võtame Balticagagi neist eeskuju – Tallinna Tornide väljakul olevas pärimuskülas ei ole kasutatud mittevajalikku lisavalgustust (ööd on meil ju valged!) ja võimendatud helid kostuvad vaid pealavalt. Sellega anname oma panuse müra- ja valgusreostusevabasse keskkonda.

Mida saad sina teha? Tunne rõõmu elavast pillimängust, kaaslastega vestlemisest ja soovi korral võimenda helisid omapoolse kaasalaulmisega. Kuula, kas kuuled linnulaulu, ja võta vaikne hetk iseendaga olemiseks – pärimuspidu just seda võimaldabki!

Pai kõhule ja keskkonnale

Baltica Tallinna pärimuskülas on olemas kaks puhta joogivee kraani ja neid on kõigil vaba voli kasutada. Kraani all täidavad oma pudelit nii festivali meeskond, külastajad kui esinejad. Ka alal pakutava toidu hulgas on rohkelt taimseid valikuid.

Mida saad sina teha? Võta kaasa oma joogipudel ning janu korral täida seda ikka ja jälle kraani all. Tühja kõhu korral lase maitsval taimetoidul oma kõhtu paitada.

Ise söön, ise joon, ise nõud ära toon

Peame oluliseks, et Baltical ei tekiks liigset prügi. See tähendab, et näiteks Tallinna pärimuskülas saab toitu osta vaid korduskasutatavatesse nõudesse. Igal külastajal on võimalik võtta kaasa enda kauss ja tops ning need hiljem nõudepesujaamas puhtaks loputada. Alternatiivina saab kasutada pandivabalt Panditopsi pakendeid. Nii säästame koos loodust!  Ka Baltica Järvamaa ja Põlvamaa pärimuspäevadel saavad esinejad süüa päris nõudelt – nii maitseb ka toit palju parem!

Mida saad sina teha? Võta kaasa oma taldrik, kauss, kahvel ja lusikas ning lase toidul hea maitsta. Nõudepesujaamas pestes tarbi vett säästlikult. Pandipakendit kasutades tagasta see kindlasti pärast kogumispunkti.

Jäätmed ei ole prügi

Festivali külastades võib siiski ikkagi tekkida ühtteist, mida tahaks ära visata: toidujäätmed, määrdunud salvrätikud, maiustusepakendid või miski muu. Selleks, et pakendid uuesti ringlusesse saata ja biojäätmed kompostimisse suunata, kogume Baltical jäätmeid liigiti. Sortimise hõlbustamiseks on prügikastidel lihtsad ja selged juhised, et iga asi saaks õigesse kohta. Väldime üheskoos sortimata olmeprügi hulka!

Mida saad sina teha? Oma kohalt lahkudes vaata, et sa endast prahti või segadust maha ei jäta. Viska jäätmed liigiti õigesse kasti. Kui jääd hätta, et mis kuhu käib, küsi nõu infopunktist.

Tee teisele seda, mida sa tahad, et sulle tehakse

Baltica pärimuspeole on oodatud kõik, sõltumata nahavärvist, soost, vanusest, erivajadustest või rahvusest. Meile on ühteviisi olulised nii Eesti paikkondlikud eripärad kui võimalus nautida teiste rahvuste pärimust ja traditsioone. Sarnast suhtumist eeldame ka festivalikülastajatelt.

Meie programmist leiavad erinevate kultuuride nautimise kõrval tegevust ka erivajadustega inimesed, kes vastavalt oma võimalusele saavad samuti kaasa lüüa. Meil on hea meel, et Balticalt võtab osa ka Tallinna Tugikeskus Juks, kes pakub tegevust just tööealistele intellektipuudega inimestele.

Mida saad sina teha? Suhtu kaaskülastajatesse hinnanguvabalt ja lugupidavalt, ole sõbralik ning austa iga inimese õigusi.

Kingitud hobuse suhu võib vaadata 

Festivalil osalejatele ja väliskülalistele kinke tehes ning valdkondlikke tunnustuspreemiaid jagades peame oluliseks, et tegemist oleks tarbeeseme või millegi söödavaga. Seejuures soovime väärtustada kodumaist toodangut ja kvaliteetseid materjale, makstes nende eest ka õiglast tasu. Kuigi meie siiras soov on, et kingitused leiaksid kasutust, siis ei pahanda me ka selle peale, kui need mittesobivuse korral uuele ringile saadetakse.  

Mida saad sina teha? Soeta festivalilt kaasa seda, mida väga ihaldad ja millel kasutust näed. Väldi ületarbimist. 

Aitäh, et aitad meil teha teadlikke valikuid ja maailma festivali kaudu paremaks muuta!