Käesoleval aastal oli lätlaste kord korraldada Baltica festivali, ja seda nad nädala aja jooksul enne jaanipäeva tegidki. Läti Baltica teemaks oligi jaanipäev ja puhkemine, mistõttu oli pidustuste sättimine jaanipäevaeelsesse aega ülimalt õnnestunud ja õigustatud. Ka meie delegatsioonil koosseisus juhatuse liige Elvi Nassar, teabejuht Annela Laaneots ja tegevjuht Monika Tomingas oli võimalik sest suurejoonelisest folklooripeost osa saada.

Baltica 2018 avamine

Baltica 2018 algas Riias Vabadussamba ümbruses toimuva võimsa kontserdiga, millele eelnes Balticale kogunenud rühmade üksteisele sealsamas üle jõe laulmine. Rongkäik oli suursugune ja rahvast seda ja rongkäigule järgnenud avakontserti jälgima oli kogunenud tublisti.

Riia kesklinna Vabadussamba juurde püstitatud peoplatsil tervitasid folkloorirühmi avakontserdi eel Läti president Raimonds Vējonis ja kultuuriminister Dace Melbārde. Pärimuspeo Baltica 2018 avamine Riias laupäeval oli meeldejääv ja meeliülendav. Möödus ühtlasi 30 aastat esimesest Baltica festivalist Lätis ning tähistati Läti 100. aastapäeva.

“Meie kultuuripärand on Balti ühtsuse sümbol,” ütles Läti president oma Baltica avakõnes.

Läti kultuuriminister tõi välja, et on suur au, et saame käesoleval Euroopa kultuuripärandiaastal jagada Baltica festivalil vaimset kultuuripärandit, mis ühendab nii inimesi kui põlvkondi.

Folklooriliikumise eestvedajate tänamiseks korraldas Läti president Baltica avapäeva õhtul vastuvõtu Baltical osalevate folkloorirühmade juhtidele ning välisdelegatsioonide esindajatele. Eestist võtsid Läti presidendi vastuvõtust osa Eesti Folkloorinõukogu juhatuse liige Elvi Nassar ja Euroopa kultuuripärandiaasta Eesti juht ja Eesti Folkloorinõukogu teabejuht Annela Laaneots ning Lüü-Türri ja Revele folkloorirühmade juhid.

Avapäevale järgnes kontserdirikas päev Riia naabruses Läti vabaõhumuuseumis, millele omakorda kontserdid üle Läti.

Mis teadmise me Läti Balticalt järgmisel aastal Eestis toimuva Baltica eel kaasa võtsime?

– folkloor ja pärimus on Lätis aukohal, nii rahva silmis kui ka kultuuriministri ja presidendi tasemel. Lisaks avapäeva toimunud Balticale pühendatud Läti presidendi vastuvõtule korraldas vastuvõtu Baltica delegatsioonide juhtidele ka kultuuriminister. Seda väisas meie poolt Eesti Folkloorinõukogu tegevjuht Monika Tomingas.

– nii Läti president kui kultuuriminister olid folkloori-teemast sisuliselt huvitatud, mis väljendus meie ja nende omavahelises vestluses peale pidukõnesid.

– lätlased on spontaansete ühislaulmiste meistrid. Võimalust koos “Ligo, ligo” laulda ei jäetud kunagi kasutamata.

– praeguse eelarve kohaselt on meil Eestis järgmisel aastal Baltica korraldamiseks neli korda väiksem eelarve kui oli lätlastel sel aastal.

– lätlastel oli ressurssi investeerida mastaapsusesse. Kontserdilavad olid võimsad, kaunilt ja maitsekalt kaunistatud ja avakontserti võeti üles seitsme kaameraga. Lisaks oli Vabadussamba juurde paigutatud suur ekraan neile pealtvaatajatele, kes laval toimuvat nägema ei ulatunud.

– lätlaste korraldatud Baltica festival oli kaunis, meeliülendav ja pärimust pühitsev.

Kokkuvõtlikult: Eestil on Baltica osas lätlastelt palju head õppida.