REEDE, 3. JUUNI

Reedel, 3. juunil toimub koolinoorte pärimuspäev, et kõik pärimusest huvitatud koolinoored saaksid osa pärimustantsude ning käsitöö- ja ravimtaimede õpitubadest. Oodatud on kõik pärimushuvilised lapsed ning noored, kuid vajalik on eelnev registreerumine. Õhtu on Tallinna tantsupäeva päralt, kuhu ootame Tallinna Rahvatantsujuhtide Seltsi ja Tallinna Lõõtsaklubi eestvedamisel osalema kõiki noorte- ja täiskasvanuterühmi, et ühiselt hooaega lõpetada.

AJAKAVA

11.00-15.00     Käsitöö ja ravimtaimede õpitoad (registreeritud gruppidele)
12.00-13.00     Pärimustantsude õpituba 1.-6. klassile (registreeritud gruppidele)
13.00-14.00     Pärimustantsude õpituba 7.-12. klassile (registreeritud gruppidele)
16.00-20.00    Kõikidele huvilistele avavad käsitöötubade uksed Liis Burk, Eve Mahhov, Kätli Saarkoppel, Margus Rebane, Alliki Oidekivi, Velli Saabas, Julika Roos, Vivika Sopp, Nataliya Sukhorukova, Lembe Maria Sihvre, Peeter Sihvre, Katrin Luke ning klubi Raudrohi naised. Ühes õpitoas osalemise tasu 2 eurot/inimene. Loe töötubade kohta lähemalt!
16.30-17.30     Tantsuansambel Leesikad
18.00-20.00    Tallinna Tantsupäev
20.30-22.00    Rahvatantsuselts Pääsuke

Lisaks on võimalik reedest pühapäevani punuda kaitsevõrke Ukraina heaks.

KOOLINOORTE PÄRIMUSPÄEV

Pärimuspäev kutsub noori osalema pärimustantsu- ja käsitöö õpitubades.

12.00-14.00 PÄRIMUSTANTSUDE ÕPITUBA

Tule pärimustantsu õpitupp jalga keerutama! Parim uudis on see, et osalemiseks ei pea eelnevalt midagi õppima ega ka varasemat kogemust omama. Tantsud same selgeks kohapeal ja see on kõigile jõukohane. Töötuba viivad läbi tantsuansambli Leesikad tantsijad ja pillimehed ning nende kunstiline juht Kristiina Siig. Et õppimine sujuks ladusamalt, ootame tantsima noori erinevates vanuserühmades:

  • kell 12.00-13.00 1.-6. klass
  • kell 13.00-14.00 7.-12. Klass

Registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee

Leesikad on Tallinna Prantsuse lütseumis tegutsev laste ja noorte tantsuansambel.
Kristiina Siig on rahva– ja pärimustantsu õpetaja. Pärimustantsus võlub teda lihtsuse keerukus ja isikupärased tantsumaneerid. 

11.00-15.00 KÄSITÖÖ JA RAVIMTAIMEDE ÕPITOAD

Kell 11-15 on võimalik kooligruppidel osaleda käsitöö õpitubades. Õpitubade kestus on 45 minutit ja osalustasu 2 eurot inimese kohta. Õpitoad toimuvad igal täistunnil algusega kell 11, 12, 13 ja 14. Töötubades saavad osaleda vaid registreeritud grupid. Õpitubadesse registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee

Töötuba “Lõbusad helkuriga tutikesed”

Värvikirevaid rõõmupaelu on enda kaunistamiseks vanal ajal ikka pruugitud. Töötoas punume rahvusliku paela, millele anname lisaväärtust helkurribadega, mis on pimedal ajal hädavajalikuks abimeheks, aga ka isikupäraseks kaunistuseks koolikotile.

Töötuba juhendab Lembe Maria Sihvre. Maria Lembe on tekstiilikunstnik, kelle eriline armastus kuulub just rahvakunstile. Ka tema igapäevased tööd-tegemised on inspireeritud vanadest mustritest, püüdes kasutada võimalikult palju traditsioonilisi töövõtteid ja kodumaiseid materjale. Eriti tore on anda uus elu väärikatele tekstiilidele ja materjale viimase lõngajupini ära kasutada. Ikka esiemade moodi.

Töötuba “Loovtrükk ja vabajoonistus tekstiilile”

Hea materjali jätkuv kasutamine ja uue väärtuse loomine on tänapäeval taas au sisse tõusnud. Töötoas valmib vahva kott, mida uhkusega kanda. Loovtrükkimiseks on suur valik erinevas mõõdus trükipakke ning šabloone, tekstiilvärvid, tekstiilmarkerid.

Töötuba viivad läbi Eve Mahhov (vabajoonistus) ja Kätli Saarkoppel (loovtrükk)

Eve, kunstnikunimega Matagor, on illustraator ja tekstiilidega eksperimenteerija, kes on lõpetanud EKA Vabade Kunstide eriala.

Kätli on lõpetanud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ning armastab käsitööd ja rahvuslikku pärandit, samuti hindab heas seltskonnas tekstiile loovtrükkida.

Töötuba  “Ürdisoola valmistamine”

Kõneleme töötoas ravimtaimede kasulikkusest, raviomadustest ning nende kasutamise võimalustest. Valmistame maitsva, tervisliku, kodumaistest ürtidest ürdisoola, mis muudab meie toidu tervislikumaks, aga ka kordades lõhnavamaks. Ja kindel on see, et omamaine kodustest tingimustes valmistatud ürisool aitab meil kõigil vähendada ökoloogilist jalajälge. Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke.

Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta!  Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“.

Töötuba “Teesegu valmistamine”

Nagu nimigi ütleb,  on ravimtaimed kasulikud selleks, et inimesi erinevatest tõbedest terveks ravida. Töötoas räägime sellest, kuidas ja mille puhul erinevaid taimi kasutada ning kuidas taimeteed valmistada.  Lõpetuseks segame kokku endale sobiva tervisliku teesegu.

Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke.

Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta! Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“.

Giidiga näitus “Mets kui sahver ja apteek”

Tutvustame näitusel nii taimi kui taimedest tehtud ravimeid haiguste lõikes. Jagame õpetust, kuidas ravimeid valmistada ning kindlasti leiab näitust uudistades hulgaliselt kasulikke ideid, mida suvisel ajal ise korjata ja varuda. Näitusel saab näha nii pilte taimedest, aga neid ka päriselt vaadata, katsuda, maitsta ja nuusutada. Koos saab maitsta kuuseokka jooki ning kibuvitsasiirupit. Töötuba viib läbi Karepa Ravimtaimeaia perenaine Katrin Luke.

Karepa Ravimtaimeaia tooteid saab ka kaasa osta!  Lisaks saab iseseisvalt uudistada näitust „Ravimtaimed ja ravimtaimedest valmistatud ravimid“

16.30-17.30 TANTSUANSAMBEL LEESIKAD

Leesikad on Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsuansambel. Olenevalt peost ja tujust tantsime nii eesti pärimuslikke tantse elava muusika saatel kui ka uut, rahvamuusikatöötlustele loodud koreograafiat. Väike-Baltica pärimusküla kontserdil astub üles kogu Leesikate ligi 180pealine pere: üheskoos tutvustavad suured ja väiksed eesti erinevate piirkondade pärimustantse, -laule, -mänge. Musitseerivad loomulikult Leesikate pillimehed ning silmailu pakuvad meie hoolega valmistatud kirjud rahvarõivad. Ansambli kunstiline juht on Kristiina Siig.

18.00-20.00 TALLINNA TANTSUPÄEV


Kell 18.00-20.00 on kõik tantsurühmad oodatud Tallinna Vanalinna Päevade pärimuskülas toimuvale Tallinna Tantsupäevale. Esimese tunni sees tantsitakse ühiselt Tallinna Lõõtsaklubi saatel tuntud pärimus- ja seltskonnatantse, pärast seda saab veel ühiselt vabas vormis jalga keerutada. Tallinna Tantsupäeva korraldab Tallinna Rahvatantsujuhtide Selts koostöös Tallinna Lõõtsaklubiga. 

REGISTREERU TANTSUPÄEVALE!

  1. Reinlender
  2. Sõrmelugu
  3. Raabiku
  4. Padespaan
  5. Kalamies
  6. Krakovjakk
  7. Savikoja venelane
  8. Žemaitukas ehk Leedu tants (vaata tantsukirjeldust)
  9. Labajalg/kolonntants
  10. Kolme paari
  11. Kaera-Jaan
  12. Ingliska
  13. Oige ja vasemba
  14. Valss
  15. 1-2-3-4-5-6-7 
  16. Aleksandra valss
  17. Polka
  18. Perekonnavalss
Tallinna tantsupäev

Tallinna Lõõtsaklubis kohtuvad lõõtspillimängijad Tallinnast ja ka kaugemalt. Üheskoos õpime mõnusaid pillilugusid, koosmängu ning mis peamine – naudime kord kuus kolmapäeval ühist aega ja head seltskonda. Käesoleval hooajal mängime eelkõige tuntud pärimuslikke tantse nagu Padespan, Raabiku, Sõrmelugu, Kalamies jne. Lõõtspill on ju ometi läbi aegade olnud eeskätt tantsuks mängimise pill! 

Tallinna Rahvatantsujuhtide Selts asutati 2016. aastal eesmärgiga rahvatantsutraditsiooni igakülgselt arendada ja säilitada ning Tallinnrahvatantsujuhtide kogukonda ühendada. Jälgime Tallinna rahvatantsuelu, kaardistame murekohti ja aitame leida lahendusi. Liikmetele pakume igaastaseid koolitusi, lööme kaasa rahvatantsuürituste korraldamisel, tehes tihedalt koostööd teiste valdkonna organisatsioonide ja Tallinna linnaga. Praegu valmistab TRS ette II Tallinna tantsupidu, mis toimub 2023. aasta mais.