PÜHAPÄEV, 4. JUUNI KELL 11-19 TALLINNAS TORNIDE VÄLJAKUL

Pärimusküla pea- ja paikkondlikel lavadel on võimalik tutvuda Eesti paikkondliku pärimusega, nautida nii enda kui teiste etteasteid ning lasta ennast pärimusel kaasa tõmmata. Kohal on pillimehed, lauljad, tantsijad ja käsitöölised kõikjalt Eestist ning Kihnu Kultuuriruum, Vana-Võromaa saatkond, Viru Instituut ja Mulgi Kultuuri Instituut. Tervise hoidmise nippe jagab Alar Krautmani Terviseakadeemia.

Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubilised kutsuvad kõiki pillimängusõpru ühisele vabale koosmängule Tornide väljakul. Tulge kasvõi pillita ja saage osa ühisest rahvapärasest musitseerimisest, mil pillilood sünnivad kohapeal, siin ja praegu. Oled sa lapselaps või vanaema, isa või poeg, noormees või neiu – tule kohale ja teeme koos oma päeva ilusaks. Võtame ette kõik meile juba armsaks saanud pärimuslikud pillilood. Mooste Rahvamuusikakooli juures tegutsev pilliklubi ühendab Kagu-Eesti piirkonnas elavaid erinevas vanuses muusikaharrastajaid, kel meeldib korra nädalas üheskoos rahvamuusikat mängida. Pillilugusid õpitakse pilliklubis kõrva järgi ning muusika seadmisega vaeva ei nähta. Iga pilliklubiline lisab omalt poolt mõne mängutehnilise nüansi ja kokku kõlabki mõnus rahvapärane koosmäng. Pilliklubi tegevust veab eest selle esimesest päevast peale (aaastast 2012) muusikaõpetaja ja etnomusikoloog Krista Sildoja. Pilliklubilised veavad eest üle-eestilist Jaanuarijämmi – pillimeeste talvist kokkutulekut.

Rahvarõivaste tuulutamine on armsaks ja tuntuks saanud ettevõtmine oma isiklike rahvarõivaste tutvustamiseks ning inspiratsiooni ja julguse ammutamise allikaks neile, kel unistus isiklikust rõivakomplektist alles häguselt mõtetes mõlgub.  Kahe tunni jooksul toimuvad rahvarõivaste esitlused, päevavalgele tuuakse nende saamislood. Nõuandeid ja abi rõivaste valmistamise, hooldamise, komplektide täiendamisvõimaluste ja kandmistraditsioonide kohta jagavad  MTÜ Rahvarõivas meistrid. Rahvarõivaisse ehituna saab oma ilu jäädvustada päevapiltnik Sandra Urvaku juures, lisaks tants ja muusika!  Osale ka virtuaalsel tuulutamisel: jaga tuulutamise päeval meiega vahvaid ja südamlikke hetki rahvarõivaste valmimisest – postita fotod koos saamislooga Facebooki lehele “Rahvarõivaste tuulutamine” ning lisa  juurde #tuulutamine2023. 

Suomalaisen Kansantanssin Ystävät (Soome Rahvatantsu Sõbrad) ühendab 35-t rahvatantsu seltsi ja ligikaudu 2500 liiget. SKY alustas oma tegevust 1901. aastal Helsingi ülikooli juures ja selle eesmärgiks on pärimustantsualase teabe kogumine, uurimine ja elustamine, pidades seejuures oluliseks ka rahvariideid, kombeid ning rahvamuusikat. Baltica pärimuspeol tantsivad ja õpetavad nad Ida-Soome ja Karjala tantse.

Pooled tantsudest on pärit aladelt, mis olid enne Teist maailmasõda Soome koosseisus (Viipuri, Sortavala) ja teine pool Karjalast – seega aladelt, mille vahel vanasti kultuuripiiri ei olnud.

Ansambli liikmed Janne Suits ja Kristi Kool on üheskoos tegutsenud alates 2014. aasta sügisest. Neid inspireerib traditsioonilise tantsumuusika mängimine: peamiselt eesti lõõtsa, rahvakandle ning viiuli repertuaar. Sekka laulavad nad ka vanu laule elust ja armastusest. Lisaks pillimängule ning laulmisele viivad nad läbi pärimuslike tantsude ja laulumängude õpitubasid. 2019. aastal ilmus ansamblil heliplaat “Kasesalu tantsud“. Plaadi nimi on kahetähenduslik. Ühelt poolt annab see aimu, et mängitakse Erni Kasesalu repertuaarist pärit palasid. Samaaegselt vihjab plaadi nimi ka omaaegse tantsukultuuri kontekstile: eks saanud ju noored ikka kokku kasesaludes ja külaplatsidel, et koos tantsida, laulda, mängida ning omavahel tutvust sobitada. Janne Suits – rootsi nyckelharpa, laul; Kristi Kool – eesti lõõts, laul.

Pill ütleb, pidu lõppeb! Otsi aitavad kokku tõmmata:

  • Ansambel Plaiurile Dornelor (Rumeenia)
  • Diado Dragoi (Bulgaaria)
  • Folklooriansambel Rags (Leedu)
  • Folklooriklubi Maatasa
  • Folkloorirühm Rati (Läti)
  • Perede folklooristuudio Garataka (Läti)
  • Sõrvemaa pärimusmuusikud: Ammuker, Soe Jutt, Sörvemaa Sörmitsejad, Kõrkküla pärimustantsijad