ÕPITOAD

Kus oleks veel mõnusam meisterdada, kui mitte värskes õhus ning oma ala meistrite käe all! Pärimuspidu Baltica alal Tornide väljakul on kõikidel päevadel kohal hulgaliselt käsitöölisi, kes oma oskusi lahkelt ka edasi jagavad. Kõikides töötubades osalemise tasu on 2 eurot inimese kohta.

KÄSITÖÖ JA PÄRIMUSTANTSU ÕPITOAD TELLITUD KOOLIGRUPPIDELE

  • Reede, 2. juuni kell 11-14

Ootame õpitubadesse eri vanuses kooligruppe! Miks mitte õppida geomeetriat rookrooni meisterdades, arendada motoorikat kedervarrega kedrates või uusi tantsusamme järele aimates, õppida vormitaju karjalapse elukat noaga vestes? Valige välja oma õpilaste jaoks sobilikumad töötoad ja nautige õuesõpet otse Tallinna vanalinnas. Soovituslik gruppide suurus: 10-20 inimest.

Registreerumine: astrid@folkloorinoukogu.ee, +372 50 40 565

AVATUD KÄSITÖÖTOAD KÕIKIDELE HUVILISTELE

  • Reede, 2. juuni kell 15-20
  • Laupäev, 3. juuni kell 11-19
  • Pühapäev, 3. juuni kell 11-19

Tule pärimustantsu õpituppa jalga keerutama! Parim uudis on see, et osalemiseks ei pea eelnevalt midagi õppima ega ka varasemat kogemust omama. Tantsud saame selgeks kohapeal ja see on kõigile jõukohane. Töötuba viivad läbi tantsuansambli Leesikad tantsijad, pillimehed ning nende kunstiline juht Kristiina Siig.

Oluline teada!

  • Pärimustantsu õpituba toimub vaid üks kord – reedel, 2. juunil kell 12-13.
  • Selles õpitoas puudub osalejate arvu piirang.

Meisterdame koos liivakaarte! Pisemad osalejad meisterdavad liivakaardi, millel on juba ornament teibile lõigatud, suuremad lapsed saavad soovi korral ise mustri kujundada. Valikus on erinevad variandid, mille inspiratsiooniks on Eesti rahvuslikud mustrid või lihtsad motiivid loodusest.  Töötoa kestus on 20 – 30 minutit.

Juhendaja Tiiu Jalakas.

Mis oli karjalapse lelu? Veidike puuoksi ja juurikaid, käbisid või tõrusid, sulgi või sammalt ja valmis need ongi – karjalapse mänguasjad. Lisaks looduse poolt antule tuleb lisada väheke hääd tuju ja tublit pealehakkamist. Tule meisterda kasvõi terve loomakari!

Juhendaja Peeter Sihvre.

Kas oled kunagi proovinud panna pöörlema kedervart, et heie lõngaks keerutada? Puidust kõlade abil värvikirevaid pookasid, paelu või vöid kudunud? Kas teadsid, et kindaid ei kantud vanemal ajal vaid külma kaitseks – need olid seotud erinevate kommetega ja moodustasid olulise osa pruudi veimevakast.  Kuidas padja ja puidust pulkade abil valmistada imelisi niplispitse tanude servade ning rikkalikult tikitud Põhja-Eesti käiste äärte palistamiseks? Sellest kõigest saab kuulda ning omal käel järele proovida kohapeal. 

Oluline teada!  See töötuba on oma keerukuse tõttu jõukohane vaid täiskasvanutele.

Juhendaja Piret Albert.

Inna on Ukrainast Harkivist pärit vildimeister, kes põgenes siia sõja eest.  Irina on 10-aastase kogemusega meister, kes õpetab meile valmistama nõelviditud prosse. Üks kaunis pross kaunistagu igat julget ja uhket rinda!

Juhendaja Inna Kryachkova (vene keeles).

Punutud, põimitud, palmitsetud, kootud, rehaga ja ilma, kõladega, mõõgaga, niitega ja niiteta, sõlmitud, silmustega, hargiga … lõpmatu on see paelte ja vööde maailm, milles on ikka veel avastamata paiku! Jupikest paela läheb ikka vaja- säärepaelad, sukapaelad, vööpaelad, juuksepaelad, põllepaelad, luisukotipaelad, seelikupaelad, püksipaelad… Tule ja meisterda endale üks ilus pael!

Juhendaja Lembe Maria Sihvre.

 

Rätinukk on armas kaaslane keda on valmistatud ajast aega ja põlvest põlve. Tema tegemisega saab hakkama igaüks, kel on soovi, aga eriti hästi tuleb see välja nendel, kes teevad seda lustiga. Meisterdamiseks toome välja laia valiku kauneid kangajuppe enda aastakümnete jooksul kogunenud varasalvedest. Anname koos juba lootust kaotama hakkavatele riidejääkidele uue põneva elu sealjuures nautides aastasadade vanust tegevust!

Juhendaja Katarina Naarits ja Aet Reha.

Õpetlik ülevaade linataimest ning selle töötlemisest koos praktiliste tööetappidega traditsioonilisel viisil. Iga osaleja saab valmis keerutada jõukohast tehnikat kasutades linalõnga, mille tikime mustriks või põimime kangaks. Töötoas osalejal on võimalus kasutada vanu tööriistu linavarre töötlemiseks, et kogeda, kuidas puisest varrest sünnib pehme siidine kiud. Linaõpitoas kogetu annab meile teadmisi linataime kohta ning aitab mõista linakanga kui materjali olemust laiemalt.

Juhendaja Margit Pensa.

Õnneristid on vajalikud kaitse ja õnne hoidmise eesmärgil üsna erinevatel puhkudel, kuid kindlasti punutakse neid pulmadeks. Erinevat tooni lõngadega põimitakse vähemalt kahe puupulga vahele keskelt väljapoole kulgedes kauneid riste, mille eesmärk on hoida pulmas eemal halba, kaitsta noorpaari ning hoida toimuval silm peal. Töötoas kõneleme vanematest pulmakommetest, esemetest ja tegevustest.

Juhendaja Liis Burk.

Kuidas said inimesed eemalt teineteisega suhelda ajal kui telefone veel ei olnud? Tuulevurr on piklik puidust lauake, mida keerutades tulev kõmisev heli kostub kaugele eemale. Selle heliga sai saata teateid, peletada loomi, keda tuli eemal hoida ning selle mürinaga kaitsti end ka vaimse halva eest. Lastel võiks meisterdamisel abiks olla lapsevanem.

Juhendaja Roland Burk.

Juba meie esivanemad teadsid, et lakke riputatud pöörlev rookroon toob majale armastust ja õnne. Selle meisterdamine arendab silmamõõtu, aitab mõista geomeetrilisi kujundeid, soodustab rahulikku mõttetööd ning arendab näpuosavust.  Lisaks pakub rookroon silmailu ning on põnevaks disainielemendiks kaasaegses ruumis, õues, aga miks mitte ka autos. Et pilliroog kasvab kiiresti ja on hõlpsasti komposteeritav, on tema meisterdamine igati loodussõbralik.

Juhendaja Kaire Maali Lõhmus.

Tallinna Tugikeskus Juks pakub võimalust harjutada näppude osavust kaltsujänese valmistamise, võtmehoidja ja käepaela punumise õpitoas. Astu ligi ja vali välja jõukohane ning meelepärane tegevus! 

Pärja punumise õpitoas saab valmistada lausa kahte erinevat lillepärga. Esmalt proovime kätt meie lapsepõlvest armasaks saanud pärjaga, kus õisi hoolikalt ritta seada. Teist tüüpi lillepärjal seome õied ja rohelise tagant kauni lipsuga kokku. Pärjad ise saavad olema väljanägemiselt Eesti suve nägu, sest materjal pärineb nii metsast kui põllult.

Juhendaja Getter Lauk.

ANNA OMA PANUS!

Meie silme all valmib kaunis ning värviküllane vaip, mida tikivad Haabersti Sotsiaalkeskuse juures tegutseva käsitööringi Raudrohi naiste osavad näpud. Astu ligi ja anna oma panus! Tasuta.

Aitame üheskoos Ukrainat ja punume tekstiilijääkidest varjevõrke.